Przyczyny przechodzenia na rentę: pojawiły się nowe problemy

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   16 lipca 2015 12:39


Przyczyny przechodzenia na rentę: pojawiły się nowe problemy Wnioski o przyznanie renty składa się w ZUS Fot. Piotr Wawok, PTWP

Najczęstsze przyczyny przyznawania renty według danych ZUS to zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, choroby układu krążenia, choroby układu kostno-stawowego i mięśniowego, choroby układu nerwowego i choroby oczu. Generalnie jednak ogólna liczba przyznawanych świadczeń spada.

W maju tego roku na rencie z powodu niezdolności do pracy przebywało 995 tys. Polaków. To blisko trzykrotnie mniej niż w rekordowym 1998 r., gdy rencistów mieliśmy ponad 2,7 mln.

Spadek liczby rencistów wynika głównie z uszczelnienia systemu oraz wprowadzenia zasady, że rencista, który osiąga wiek emerytalny, staje się automatycznie emerytem.

Inną przyczyną, wskazywaną przez ekspertów jest poprawa warunków pracy. Polacy pracują w mniej obciążających warunkach niż w PRL-u i w latach 90. Mamy większą automatyzację produkcji. To przekłada się na lepsze zdrowie pracujących.

Eksperci zwracają jednak uwagę na inne problemy, które niedawno się pojawiły. Coraz więcej Polaków ma depresję, skarży się na wypalenie zawodowe, coraz częściej mamy do czynienia z mobbingiem.

W przypadku starań o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy liczy się staż pracy, długość okresów składkowych. Niezdolność do pracy musi powstać w okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów (z kilkoma wyjątkami).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.