Przygnębiający raport "Szlachetnej Paczki". Ubodzy tęsknią za kawą, drobiem i choinką

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   05 grudnia 2016 14:57


Przygnębiający raport "Szlachetnej Paczki". Ubodzy tęsknią za kawą, drobiem i choinką Skutki mentalne biedy są porównywalne z bólem fizycznym. Fot. Kevin Dooley/Flickr.com (CC BY 2.0)

Na podstawie rozmów, które w 2015 r. wolontariusze "Szlachetnej Paczki" przeprowadzili z osobami potrzebującymi, powstał "Raport o biedzie". Wynika z niego, że co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi, a najczęściej wymieniane prezenty, które ubodzy chcieliby otrzymać z okazji świąt, to kawa rozpuszczalna, pierś z kurczaka i choinka.

Wolontariusze, pomagając i przygotowując "Raport o biedzie", odwiedzili ponad 35 tys. rodzin, w tym także gospodarstwa osób starszych - precyzuje Dziennik Gazeta Prawna.

Wynika z niego m.in., że co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi. Dane zebrane przez wolontariuszy pokazują także, że blisko 15 proc. rodzin, dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, ma dziennie do dyspozycji 1,60 zł. na osobę, czyli mniej, niż cena bochenka chleba.

Także brak zaradności w zarabianiu i wydawaniu to, według "Szlachetnej Paczki", jedna z największych trudności, z jakimi zmagają się podopieczni.

Potrzebujący, zapytani o szczególne upominki, jakie chcieliby otrzymać, najczęściej wymieniali przedmioty, które dla wielu mogą się wydawać banalne, jak np. kawa rozpuszczalna, pierś z kurczaka czy choinka.

Według wolontariuszy, mentalne skutki biedy, które wpędzają potrzebujących w błędne koło, to niskie poczucie własnej wartości i wrażenie "uwięzienia w trudnej teraźniejszości". Siła tych odczuć - podkreślają autorzy raportu - jest porównywalna z bólem fizycznym.

Szlachetna Paczka (do 2009 r. Świąteczna Paczka) to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia potrzebujący otrzymują paczki. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.