Przywileje emerytalne: ZUS sam nie wyliczy rekompensaty

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   11 października 2016 11:30


Przywileje emerytalne: ZUS sam nie wyliczy rekompensaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby, które straciły prawo do wcześniejszego świadczenia z racji pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mają prawo do specjalnej rekompensaty. Jednak ZUS sam jej nie wylicza i aby ją otrzymać, trzeba złożyć specjalny wniosek, odpowiednio go wypełniając - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Osoby zainteresowane zwiększeniem świadczenia same powinny złożyć wniosek w tej sprawie.

Te, które przechodzą na emeryturę, wypełniają druk ZUS Rp-1E. Konieczne jest wskazanie, że chce się otrzymać emeryturę z rekompensatą, zaznaczając odpowiedni kwadracik na wniosku. Brak oznaczenia pozbawia osobę zainteresowaną prawa do większego świadczenia.

Natomiast osoby, które już złożyły wniosek o emeryturę, a wcześniej nie ubiegały się o takie świadczenie, same muszą napisać wniosek w tej sprawie. Występując o zwiększenie emerytury, obowiązkowo trzeba wpisać dane osobowe i numer pobieranego świadczenia. Konieczne jest także wskazanie, że ubiegamy się o ustalenie prawa oraz wysokości rekompensaty z tytułu utraty prawa do wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy zakwalifikowanej jako praca w szczególnym charakterze. Niezbędne jest także zaznaczenie, że podstawą prawną żądania jest art. 21 ustawy o emeryturach pomostowych. I w końcu należy napisać, że praca była uznana za uprawniającą do wcześniejszej emerytury.

O takie dodatkowe zwiększenie świadczenia mogą się ubiegać nauczyciele, dziennikarze, kierowcy, kolejarze, pracownicy sektora energetycznego, mechanicy, pracownicy zakładów chemicznych oraz petrochemii.

Rekompensata jest dodatkiem do kapitału początkowego, a prawo do jej ustalania zostało przyznane, poczynając od 1 stycznia 2009 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR