PSL: koszt projektu "Emerytura bez podatku" to ok. 17 mld zł

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 czerwca 2018 09:11


PSL: koszt projektu "Emerytura bez podatku" to ok. 17 mld zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szacunkowe koszty wdrożenia projektu "Emerytura bez podatku" to ok. 17 mld zł, to mniej niż połowa wydatków na program 500 plus - powiedział kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak. Przekonywał, że seniorzy to grupa "najbardziej wyzyskana" przez obecnie rządzących.

Stefaniak w poniedziałek (18 czerwca) na Grochowie zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy nazywanej "Emerytura bez podatku". - Zbiórka, którą zainaugurowaliśmy w ubiegłym tygodniu cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, w ciągu godziny zebraliśmy ponad 160 podpisów - powiedział Stefaniak.

Według niego, mieszkańcy bardzo pozytywnie odbierają projekt. - Jednocześnie zgłaszają bardzo dużo uwag odnośnie sytuacji społecznej seniorów tutaj, w Warszawie, a to z kolei posłuży do budowy ważnego segmentu "umowy warszawskiej", czyli pakietu dla seniorów - powiedział Stefaniak.

Jak dodał, szacunkowe koszty wdrożenia w życie projektu zwolnienia emerytur z podatku, to ok. 17 mld zł; przekonywał, że budżet państwa może "wytrzymać" takie obciążenie". - Szacunkowe koszty tego projektu to mniej niż połowa programu 500 plus - dodał Stefaniak.

Zaznaczył, że PSL sukcesywnie wskazuje źródła finansowania projektu. - Mówiliśmy już o rezerwach NBP-u, mówiliśmy o likwidacji Wojsk Obrony Terytorialnej (...). Polska powinna mieć zawodową silną armię, a nie partyjne bojówki - powiedział Stefaniak.

- Seniorzy są najbardziej wyzyskaną przez obecnie rządzących grupą, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie na plecach seniorów wielu posłów PiS dostało się do Sejmu, a de facto seniorzy nie dostali od PiS-u nic. Waloryzacja świadczeń, którą zaproponowali rządzący była najniższa od wielu, wielu lat - powiedział polityk PSL.

Podkreślił, że PSL chce, żeby wszyscy emeryci byli zwolnieni z podatku. - Z prostej przyczyny: ponad połowa emerytur wypłacanych dzisiaj to są te najniższe emerytury - zaznaczył.

Stefaniak dodał, że bardzo ważną kwestią dla seniorów są także ceny żywności. - Nad tym pochylimy się jeszcze w tym tygodniu, w najbliższy czwartek przedstawimy propozycje, które mogłyby pozwolić warszawskim seniorom godnie żyć. Miasto powinno pomagać najsłabszym, ale ta propozycja, którą przedstawimy może być stosowana nie tylko w Warszawie - powiedział kandydat PSL na prezydenta stolicy.

Projekt "Emerytura bez podatku" zakłada, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby "na rękę" świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyliczał przed złożeniem projektu w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, dzięki takiemu zabiegowi emeryci i renciści zyskaliby ok 20 proc. wartości świadczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR