Pułapki na drodze do wcześniejszej emerytury

FINANSE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   11 sierpnia 2015 09:51


Pułapki na drodze do wcześniejszej emerytury Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, trzeba spełnić ściśle określone warunkii. Fot. Fotolia

Pomostówki dla osób zatrudnionych w najtrudniejszych warunkach oraz świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli - to dwa sposoby na wcześniejszą emeryturę. Skorzystanie z nich nie należy jednak do najłatwiejszych.

Aby pracownik mógł skorzystać z pomostówki, jego pracodawca musi płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Wynoszą one 1,5 proc. pensji miesięcznie. Zdarza się, że by zaoszczędzić, pracodawcy uznają np., że pracownik nie wykonuje pracy, która uprawnia do wpisania na listę osób pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Przedstawiciele związków zawodowych informują, że otrzymują mnóstwo skarg od pracowników dotyczących tej kwestii. Ostatnio np. skarżyli się kolejarze. Pracodawca nagle pozmieniał im nazwy stanowisk pracy. Wykonują tę samą pracę co wcześniej, ale formalnie już na takich stanowiskach, które nie uprawniają do pomostówek.

Innym rodzajem świadczeń przedemerytalnych są świadczenia kompensacyjne przeznaczone dla nauczycieli. W tym przypadku wielu pedagogów składa wniosek do ZUS o to świadczenie, mimo że ostatnio nie pracowali w swoim zawodzie. W takiej sytuacji świadczenia nie dostaną.

Kolejną kwestią, o której powinny pamiętać osoby ubiegające się o to świadczenie jest fakt, że są one stosunkowo niewysokie (przeciętne wynosi 1953 zł brutto). Nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym nie może też dorabiać w szkole.   

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.