Rachunki bankowe po zmarłych: Senat naprawi niedopatrzenie posłów?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   29 września 2015 16:27


Rachunki bankowe po zmarłych: Senat naprawi niedopatrzenie posłów?   Projekt zmian w prawie bankowym opracowany został w Senacie, m.in. przez senatora Mieczysława Augustyna (PO). Fot. Archiwum

Na rozpoczynającym się środę (30 września) posiedzeniu Senatu rozpatrywana będzie nowelizacja prawa bankowego wprowadzająca ułatwienia w dostępie do kont osób zmarłych. Biuro legislacyjne Senatu ma jednak kilka ważnych zastrzeżeń do zapisów zawartych w projekcie.

W myśl przyjętego przez Sejm projektu bank będzie musiał zawiadomić odpowiednie osoby o przysługującym im prawie do wypłaty pieniędzy z rachunku należącego do osoby zmarłej. Tymczasem w opinii biura bank praktycznie nigdy nie będzie w posiadaniu wiedzy o śmierci posiadacza rachunku w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Niejednokrotnie dowie się o tym dopiero po upływie 5 lat z informacji z rejestru PESEL.

Kolejna uwaga dotyczy zapisu, zgodnie z którym środki zdeponowane na rachunkach uśpionych mają być nie tylko oprocentowane, ale też waloryzowane. Zdaniem biura może być to efekt… niedopatrzenia ze strony posłów.

Zgodnie bowiem z pierwotną wersją projektu pieniądze z tego typu kont miały być przekazywane do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. I żeby leżąc tam, nie traciły na wartości - projekt przewidywał, że będą podlegać waloryzacji. W trakcie prac zrezygnowano jednak z tego rozwiązania: ostatecznie posłowie zdecydowali, że środki pozostaną na dotychczasowych rachunkach bankowych.

„Przyjęcie rozwiązania przewidującego waloryzację takich środków oznaczałoby, iż bank będzie obowiązany dopisywać do takich środków zarówno odsetki wynikające z umowy, jak i kwotę wynikającą z waloryzacji. Rozwiązanie takie nie wydaje się uzasadnione” - czytamy w opinii biura, którą cytuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.