Radomski ZUS: liczba wniosków o emeryturę wyższa od prognoz

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2017 10:29


Radomski ZUS: liczba wniosków o emeryturę wyższa od prognoz Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

6250 wniosków emerytalnych - o kilkaset więcej niż prognozowano na IV kwartał - złożyli we wrześniu i październiku mieszkańcy południowego Mazowsza, którym taką możliwość dała ustawa obniżająca wiek emerytalny - poinformowała Alina Szerling, wicedyrektor radomskiego oddziału ZUS.

Szerling dodała, że na podstawie danych z lat ubiegłych, na cały IV kwartał 2017 r. przewidywano wpłynięcie nieco ponad 5,8 tys. Wszystkich wniosków we wrześniu i październiku było 7090 - o prawie 212 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Do 10 listopada radomski ZUS wydał w sumie 5242 decyzje, co stanowi 84 proc. ogółu wniosków wynikających z ustawy o obniżaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Jak podał w czwartek Piotr Olewiński, rzecznik radomskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po wejściu w życie reformy emerytalnej statystyczny emeryt na południowym Mazowszu to nieaktywna zawodowo kobieta, otrzymująca na konto bankowe średnią emeryturę 1487 zł.

Wyliczono, że 58 proc. wniosków o emeryturę złożyły kobiety (3021 osób) i 42 proc. mężczyźni (2221) osób. Wydano w sumie 4552 decyzje o wypłatach, z czego 2547 dotyczyło kobiet, 2005 - mężczyzn. Na rachunek bankowy przekazywanych jest 63 proc. świadczeń, mniej osób zdecydowało się na odbiór emerytury w placówce pocztowej.

Pracownicy ZUS wskazali na różnicę pomiędzy przeciętną wysokością emerytury kobiety i mężczyzny. W przypadku mieszkanek regionu radomskiego przeciętne świadczenie wynosi 1487 zł, - w przypadku mężczyzn - 2430 zł. Różnica ta - jak podkreśliła wicedyrektorka oddziału - wynika m.in. z krótszego w przypadku kobiet okresu ubezpieczenia i dysproporcji w wysokości wynagrodzeń mężczyzn i kobiet.

Naczelniczka wydziału obsługi klientów i korespondencji radomskiego oddziału ZUS Małgorzata Zięba zaznaczyła, że po pierwszych dwóch tygodniach lawinowego składania wniosków przez mieszkańców subregionu radomskiego sytuacja się ustabilizowała i klienci są obsługiwani są na bieżąco. Do tej pory 10 tys. osób skorzystało z usług doradców ZUS.

W październiku weszła w życie reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety ponownie uzyskały prawo do przejścia na emeryturę od 60. roku życia, a mężczyźni od 65. Jest to powrót do stanu sprzed uchwalonej w 2012 r. reformy, przewidującej stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR