Rafalska: do końca roku do ZUS wpłynęło ponad 424 tys. wniosków emerytalnych

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 stycznia 2018 09:51


Rafalska: do końca roku do ZUS wpłynęło ponad 424 tys. wniosków emerytalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 424 tys. wniosków emerytalnych, wynikających z obniżenia wieku emerytalnego, przyjął do końca grudnia ZUS - poinformowała w środę (3 stycznia) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Wpływ przywrócenia wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak to wstępnie szacowano - podkreśliła.

Rafalska poinformowała w środę na konferencji prasowej, że do końca grudnia wpłynęło do ZUS ponad 424 tys. wniosków. - Podkreślam jednak, że to liczba wniosków, nie wydanych decyzji. Nie można tutaj stawiać znaku równości - zastrzegła. Zwróciła uwagę, że 173 tys. wniosków złożyły osoby aktywne zawodowo. Jak zaznaczyła, nie wiadomo ile z tych osób zdecyduje się na rozwiązanie swojej umowy o pracę i przejście na emeryturę.

Minister poinformowała, że 134 tys. z 424 tys. osób, które złożyły wniosek do ZUS pobiera już świadczenia. Chodzi m.in. o świadczenia przedemerytalne i renty. Z kolei ok. 120 tys. wnioskodawców było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy i korzystało z pomocy społecznej. - Bądź nie posiadało otwartego tytułu ubezpieczeniowego, a więc nie odprowadzało żadnej składki - wyjaśniała szefowa MRPiPS. - Proszę zobaczyć jaka duża liczba osób, która skorzystała z przywrócenie wieku emerytalnego, była całkowicie wykluczona z rynku pracy - dodała.

Rafalska zwróciła uwagę, że pomimo wprowadzenia od 1 października obniżonego wieku emerytalnego liczba zatrudnionych Polaków "nie malała". - Ten wpływ przywrócenie wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak to szacowano wstępnie - oświadczyła.

- Dużym zaskoczeniem jest ta grupa, która w ogóle nie była zidentyfikowana, było ją bardzo trudno oszacować. Nie było jej nigdzie w żadnych zasobach ZUS, ona była niepoliczalna. Bo kto z nas mógł wiedzieć, że 55 tys. Polaków, w grupie wiekowej (uprawnionej do świadczeń emerytalnych-PAP), jest poza powiatowymi urzędami pracy, niezatrudniona, nie podejmuje pracy. Być może część z nich pracowała w szarej strefie - powiedziała minister.

Rafalska zaznaczyła, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego maleje liczba osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne. - W listopadzie liczba wypłaconych świadczeń przedemerytalnych spadła o ponad 32 tys. A myślę, że w grudniu będzie kolejny spadek, bo tak wynika z danych ZUS - mówiła. Zwróciła uwagę, że w 2018 r. uda się zaoszczędzić na wypłacie świadczeń przedemerytalnych. Dodała, że oszczędności mogę wynieść nawet od 344 do 500 mln zł.

Ponadto, według szefowej resortu rodziny i pracy, na skutek reformy emerytalnej mniej osób może korzystać z pomocy społecznej. - Tzn., że mniej będziemy wydawać w pomocy społecznej - skomentowała minister.

1 października weszła w życie reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety ponownie uzyskały prawo do przejścia na emeryturę od 60. roku życia, a mężczyźni od 65. Jest to powrót do stanu sprzed uchwalonej w 2012 r. reformy, przewidującej stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR