Rafalska: gwarantujemy, że w wymaganym terminie emerytury wpłyną na konta

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 kwietnia 2017 10:36


Rafalska: gwarantujemy, że w wymaganym terminie emerytury wpłyną na konta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dobra, emeryci i renciści mogą spać spokojnie, nie martwiąc się o swoje emerytury - zapewniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do prognozy wpływów i wydatków FUS w kolejnych latach.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej (6 kwietnia) Rafalska mówiła o prognozach wpływów i wydatków FUS na 2018 r. i kolejne lata, które pojawiły się w ostatnim czasie.

- W tych różnych prognozach, w zależności od tego, gdzie przyłożymy ucho, deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych szybował nawet do kwot sześćdziesięciu paru miliardów złotych (...), czym skutecznie straszono polskich emerytów - powiedziała.

Zwróciła w tym kontekście uwagę na bilans Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za 2016 r. Przypomniała, że prognozowany deficyt był na poziomie 50 mld 54 mln zł, natomiast wykonanie tego deficytu za 2016 r. wyniosło 45 mld 321 mln, a więc deficyt mniejszy niemal o 5 mld zł.

- Jeślibyśmy to oceniali w kategoriach wydolności FUS, a więc wydolności mierzonej procentowo, jeśli chodzi o wpływy od FUS-u i zdolność pokrycia z tych wpływów wypłacalności emerytur, rent i wszystkich świadczeń, które realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ta wydolność FUS-u wyniosła w 2016 r. 74 proc., poprawiła się o 2 punkty procentowe w stosunku do 2015 r. i była to wydolność podobna jak w 2007 r., kiedy PKB w Polsce wyniosło 7 proc. - powiedziała Rafalska.

Podkreśliła, że jest to związane bezpośrednio z sytuacją na rynku pracy. Zwróciła uwagę, że obecnie w Polsce jest 16 mln 300 tys. pracujących osób - najwięcej w ciągu ostatnich lat. Zaznaczyła, że poza wieloma innymi czynnikami, m.in. zmianami w OFE, likwidacją wcześniejszych emerytur, istotny wpływ na sytuację FUS miał wzrost wynagrodzeń, to, że tak wielu Polaków pracowało, mniej było bezrobotnych; swój udział miały też zmiany prawne, wprowadzone w ostatnim czasie, np. ozusowanie umów zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Dodała, że do lepszej - mimo deficytu - sytuacji FUS mogą się przyczynić: obserwowana obecnie bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i bardzo optymistyczne prognozy 7-procentowego bezrobocia na koniec roku, dalszy wzrost wynagrodzeń i poprawa skuteczność egzekucji należności przez ZUS.

Odnosząc się do prognoz, Rafalska podkreśliła, że te przygotowywane przez ZUS są zawsze ostrożne.

- Emeryci i renciści mogą spać spokojnie, w 100 proc. gwarantujemy, że w wymaganym terminie emerytury w należytej kwocie wpłyną na ich konta - zapewniła minister.

W zeszłym tygodniu "Rzeczpospolita" informowała, że w 2018 r. na wypłaty emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł - zgodnie z najnowszą prognozą ZUS wpływów i wydatków FUS na najbliższe pięć lat. Jak podawała gazeta, ZUS prognozuje, że dziura w FUS w kolejnych latach będzie rosła; w najgorszym wariancie może sięgnąć nawet 85 mld zł w 2022 r. Już wówczas, komentując te doniesienia, Rafalska przekonywała, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest gorsza niż w poprzednich latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR