Rafalska: przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 3,24 proc.

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 maja 2019 10:09


Rafalska: przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 3,24 proc. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wskaźnik waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur, który wynika z inflacji i wzrostu wynagrodzenia, wyniesie 3,24 proc. - powiedziała we wtorek (28 maja) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że jest zwolennikiem wprowadzania mechanizmu waloryzacji kwotowo-procentowej.

Rafalska na wtorkowej konferencji prasowej w resorcie była pytana o waloryzację przyszłorocznych rent i emerytur.

- Jeśli chodzi o wskaźnik waloryzacji, to możemy mówić o tym, co wynika w tej chwili z regulacji ustawowych. Jestem zwolennikiem wprowadzania mechanizmu waloryzacji mieszanej - kwotowo-procentowej. Ale ten wskaźnik, który wynika z inflacji i wzrostu wynagrodzenia, tego 20-procentowego udziału we wzroście wynagrodzenia, przekłada się na wskaźnik 3,24 i tym będziemy się posługiwali - powiedziała minister rodziny.

Wskazała, że o tym, jaki zostanie przyjęty mechanizm waloryzacji, zdecyduje nowy rząd.

- Tegoroczna waloryzacja, do której dołożono dodatkowe pieniądze, poprzez mechanizm kwotowego zwiększania świadczeń o niższych wysokościach jest efektywnym rozwiązaniem - podkreśliła Rafalska.

Od marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 proc. Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 7,9 mld zł.

Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wynosi 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa wynosi 1320 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową to 990 zł.

Resort szacuje, że przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 49,54 zł z 1732,21 zł do 1781,75 zł, a przeciętna renta rodzinna z FUS wzrośnie o ok. 57,14 zł - z 1997,85 zł do 2054,99 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR