Rafalska: wysokość dodatku dla emerytów nie jest jeszcze przesądzona

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 lipca 2017 10:10


Rafalska: wysokość dodatku dla emerytów nie jest jeszcze przesądzona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wysokości jednorazowego dodatku dla emerytów w przyszłym roku nie jest jeszcze przesądzona - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Przypomniała, że waloryzacja emerytur w 2017 r. będzie wyższa niż w tym roku.

Analizujemy różne warianty wysokości, ale musimy dokładnie policzyć, żeby poznać policzyć skutki finansowe - mówiła Rafalska w czwartek (27 lipca) w radiowej Jedynce. Zwróciła jednocześnie uwagę, że coroczna waloryzacja emerytur i rent w 2018 r. będzie znacznie wyższa niż dotychczas ze względu na inflację oraz wzrost wynagrodzeń.

- O ile w 2017 r. waloryzacja kosztowała 1,5 mld zł, w tym podniesienie emerytur 1,4 mld, to przyszłoroczna waloryzacja może się zamknąć kwotą 5 mld zł. A kwota minimalnej waloryzacji to będzie 25-27 zł. To nie jest dużo, ale zdecydowanie więcej niż poprzednio - mówiła minister.

- Analizy dotyczą różnych kwot, a ponieważ jesteśmy przywiązani do kwoty 500 zł, która stanowi taki punkt odniesienia, to nie mogło zabraknąć tej kwoty. Tym bardziej, że wcześniejsze dodatki również wokół niej oscylowały - stwierdziła Rafalska. Jak dodała, więcej na ten temat będzie mogła powiedzieć dopiero, gdy będzie miała "wstępne akceptacje finansowania w kolejnym roku". - Kiedy pani premier powie, że ten wariant jest najbardziej interesujący, a minister finansów, wicepremier Morawiecki powie, że na ten wariant nas stać - powiedziała minister.

Elżbieta Rafalska przypomniała też, że "absolutnie każda" z rodzin, korzystających dotychczas z programu 500+, jeśli chce dalej otrzymywać to świadczenie, musi po 1 sierpnia złożyć nowy wniosek, zgodny ze stanem faktycznym. Podkreśliła, że można to zrobić tradycyjnie, ale również na wiele sposobów przez internet. - Jeżeli złożymy wniosek w sierpniu, to płatność otrzymamy w październiku, a więc nie będzie żadnej przerwy - dodała Rafalska.

Zaznaczyła, że jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, to samorząd będzie miał czas do końca listopada na wydanie decyzji i dokonanie płatności. - Musimy też pamiętać, że jeżeli się spóźnimy i np. złożymy wniosek np. w listopadzie czy w grudniu, to wypłaty wstecz nie będzie - zastrzegła Rafalska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR