Raport OECD: Polacy krócej żyją, więcej pracują, mniej zarabiają
Autor: PAP/Rynek Seniora   02 czerwca 2015 09:35

Polacy są lepiej wykształceni, więcej pracują, ale mniej zarabiają i krócej żyją - to jedna z tez raportu "Polska na tle innych krajów" autorstwa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Raport zestawia polskie wyniki ze średnią państw należących do OECD.

OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym, która skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa, w tym Polskę.

W raporcie zaprezentowanym w poniedziałek (1 czerwca) na konferencji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie podkreślono, że w Polsce średni skorygowany dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego netto na osobę wynosi 16 tys. 234 dolary na rok, a średnia OECD to 23 tys. 938 dolarów na rok.

- Istnieją jednak duże różnice pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi - 20 proc. najzamożniejszych osób zarabia prawie pięć razy więcej niż 20 proc. najbiedniejszych - zauważyli autorzy raportu.

Z ich badań wynika też, że ludzie w Polsce pracują przez 1929 godzin rocznie, czyli - jak zaznaczyli - więcej niż średnia OECD, która wynosi 1765 godzin.

Dokument pokazał również, że średnia długość życia w Polsce wynosi 77 lat, czyli o trzy lata mniej niż średnia OECD wynosząca 80 lat.

Polska uzyskuje również wyniki poniżej średniej OECD pod względem frekwencji wyborczej, która jest - jak zaznaczono - miarą zaufania publicznego do rządu i uczestnictwa obywateli w procesie politycznym, a w majowych wyborach prezydenckich wyniosła 55 proc. - Ta wartość należy do najniższych w OECD, gdzie średnia frekwencja wynosi 72 proc. - zauważyli autorzy badania.

Według nich wpływ na liczbę głosujących może mieć "status społeczny i gospodarczy". - Szacuje się, że frekwencja wyborcza wśród 20 proc. najzamożniejszych osób z populacji wynosi 68 proc., a wśród 20 proc. najuboższych osób - 43 proc. - podkreślono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.