Raport: wydatki na seniorów w UE faworyzowane
Autor: PAP/Rynek Seniora   02 kwietnia 2015 09:37

Wydatki na seniorów były faworyzowane względem wydatków na rodziny, dzieci czy edukację. Obecnie jest duże niebezpieczeństwo, że w kilku krajach członkowskich pokolenie będzie stracone - ocenia w środowym (1 kwietnia) raporcie brukselski think tank ekonomiczny Bruegel.

Autorzy raportu są zdania, że polityka zaciskania pasa zwiększyła problemy społeczne. Ich zdaniem polityka cięcia deficytów budżetowych, choć w niektórych przypadkach nieunikniona, była w Unii Europejskiej przedwczesna. Młode pokolenie w niektórych krajach może być stracone.

"We wrażliwych krajach nie było alternatywy dla konsolidacji fiskalnej, ale w większości państw UE i w Unii jako całości konsolidacja była przedwczesna, gdy gospodarki były w fazie spowolnienia" - napisano w raporcie.

Ekonomiści instytutu oceniają, że choć zmiany w opodatkowaniu sprzyjają tworzeniu miejsc pracy, to ciężar podatków ogółem jest regresywny, czyli w większym stopniu obciąża biedniejszych.

Bruegel zwraca uwagę na podział międzypokoleniowy w europejskich społeczeństwach.

"Wydatki na seniorów były faworyzowane względem wydatków na rodziny, dzieci czy edukację. Obecnie jest duże niebezpieczeństwo, że w kilku krajach członkowskich pokolenie będzie stracone" - napisano w raporcie.

W ocenie instytutu ubóstwo, bezrobocie i polaryzacja między południem a północą Unii to wyzwania, przed jakimi obecnie stoi Europa. Zjawiska te, zdaniem ekonomistów Bruegla, mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu w średnim i długim terminie.

Autorzy raportu zalecają "odważne reformy strukturalne", a także lepsze wykorzystanie unijnych ram zarządzania gospodarczego, większe wsparcie popytu oraz rewizję systemów podatkowych i świadczeń społecznych, by ciężar "sprawiedliwie dzielił się między bogatych i biednych".

Z danych Eurostatu wynika, że w lutym stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w UE wyniosła 9,8 proc. Największe bezrobocie panuje w Grecji, gdzie stopa wynosi 26 proc., i w Hiszpanii - 23,2 proc.

Średnia stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia w UE to 21,1 proc. W Grecji i Hiszpanii stopa bezrobocia wśród młodych przekracza 50 proc.

Polityka zmniejszania deficytów budżetowych była odpowiedzią państw UE na kryzys, który szczególnie mocno dotknął południe Europy. W strefie euro na koniec III kw. deficyt wyniósł 2,3 proc. PKB wobec 2,9 proc. PKB rok wcześniej. W UE deficyt w ciągu roku spadł do 2,9 proc. z 3,2 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR