Reaktywacja III filaru: oszczędzać na emeryturę będziemy z automatu?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   02 czerwca 2016 10:51


Reaktywacja III filaru: oszczędzać na emeryturę będziemy z automatu? Polacy najczęściej deklarują, że nie stać ich na samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Fot. Ryan Hyde/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Rząd nadal szuka pomysłu na poprawę sytuacji przyszłych emerytów, ostatnią propozycją jest stworzenie nowego trzeciego filaru systemu emerytalnego - donosi Gazeta Wyborcza.


Kiedy startowały indywidualne konta emerytalne, rząd liczył na to, że w pierwszym roku otworzy je nawet siedem milionów Polaków. Minęło 12 lat i konta nadal nie cieszą się dużym zainteresowaniem. W sumie na IKE i nowszych kontach emerytalnych IKZE zaledwie ponad milion rodaków odłożyło 6,3 mld zł.

Polacy najczęściej deklarują, że nie stać ich na oszczędzanie, w efekcie na emeryturę poza ZUS i OFE odkłada ten, kto sam się na to zdecyduje.   Rząd planuje jednak "zachęcić"  do odkładania pieniędzy na starość wszystkich obywateli za pośrednictwem pracodawców. Promowanie dodatkowej emerytury to element planu rozwoju wicepremiera Morawieckiego.

Jak informuje rząd chce stworzyć nowy trzeci filar systemu emerytalnego. Dopóki się nie wypiszemy, oszczędzać będziemy z automatu, a pieniądze pójdą na państwowe inwestycje.

Według założeń pracodawca zapisywałby wszystkich zatrudnionych do pracowniczego programu emerytalnego lub przelewał część ich wynagrodzenia na Indywidualne Konta Emerytalne lub Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Każdy pracownik mógłby jednak zmienić tę decyzję i dokonać innego wyboru lub w ogóle zrezygnować z oszczędzania.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.