
FINANSE
Przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne - takie są rządowe rekomendacje, którymi zajęła się w środę (8 lutego) sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki przedstawił posłom rządowe dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE.
W dokumentach rząd wnosi o powiązanie prawa do emerytury z zakazem lub ograniczeniem możliwości dalszego zarobkowania. "Należy jednak mieć na uwadze, że ewentualne zaostrzenie zasad w tym zakresie nie wpłynie w sposób znaczący na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - zapisano.
"Projektując rozwiązania należy mieć na uwadze, że osoby zdolne do pracy, przy znacznym ograniczeniu możliwości dorabiania przez pracujących emerytów, będą szukały dodatkowych dochodów w szarej strefie. Dlatego też proponowane rozwiązania powinny stanowić zachętę do kontynuowania zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego" - chce rząd.
Rada Ministrów rekomenduje zasadę przechodzenia na emeryturę tylko raz w życiu, co w praktyce oznacza likwidację możliwości składania ponownie wniosków o emeryturę, wprowadzenie reguły, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie byłoby możliwości uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
W rządowym dokumencie - referował Zieleniecki - znalazła się także propozycja nałożenia obowiązku ubezpieczenia emerytalnego na osoby wykonujące pracę na podstawie umów o dzieło, w tym uczniów i studentów do ukończenia 26 lat.
Automatyczne, pracownicze programy emerytalne
Zieleniecki zwrócił uwagę, że rozważenia wymaga zmiana systemu dot. OFE, co zostało określone w Programie Budowy Kapitału, przedstawionym w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z założeniami PBK OFE mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji. W ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych zarządzałyby 75 proc. aktywów przekazanych z OFE (ok. 103 mld zł). 25 proc. środków z OFE (ok. 35 mld zł) ma zostać przekazanych do Funduszy Rezerwy Demograficznej - zapisano w przyjętym przez rząd dokumencie.
Wiceminister zaznaczył, że w przyjętych przez rząd rekomendacjach jest postulat stworzenia powszechnych, dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych (Pracownicze Programy Kapitałowe i Indywidualne Programy Kapitałowe), które będą oparte na automatycznym zapisaniu pracowników w wieku od 19 do 55 lat z sektora przedsiębiorstw.
Zdaniem Zielenieckiego przy tworzeniu takich programów należałoby rozważyć możliwość uczestnictwa w nich pracowników sfery budżetowej, którzy w przyszłości ze względu na wysokość swoich wynagrodzeń otrzymają relatywnie niskie świadczenia.
Wiceminister zwrócił uwagę, że Polacy rzadko oszczędzają m.in. na indywidualnych kontach emerytalnych. - Analiza tych rozwiązań prowadzi do wniosków, że mimo trwającej prawie 20 lat kampanii informującej, zachęcającej do dodatkowego oszczędzania na starość, nie przynosi ona oczekiwanych skutków - mówił. Dodał, że głównie korzystają z tego rozwiązania zamożne osoby.
Jak powiedział, jednym z wniosków po przeglądzie emerytalnym jest to, że "emerytura powinna być bezpieczna i pewna". - Gwarantem jej bezpieczeństwa jest państwo. Środki w OFE mogą stanowić koło zamachowe polskiej gospodarki, ale związane z tym ryzyko dla ubezpieczonych powinno maksymalnie ograniczone - stwierdził. wiceminister.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych