Rekomendacje rządu: na emeryturę przejdziemy tylko raz w życiu
Autor: PAP/Rynek Seniora   09 lutego 2017 09:25

Emerytura po odpowiednim stażu pracy
Zdaniem wiceministra prawo do emerytury powinno być uzależnione od stażu pracy oraz zgromadzonego na koncie emerytalnym kapitału. - Jesteśmy jedynym państwem UE, gdzie prawo do emerytury zależy wyłącznie od osiągnięcia wieku emerytalnego. Efektem jest to, że pojawia się problem tzw. groszowych emerytur - stwierdził Zieleniecki.

Według niego należy wprowadzić również regułę, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie byłoby możliwości uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Posłowie opozycji pytali podczas obrad komisji, czy rekomendacje ws. emerytur są ostateczne i oznaczają, że rząd zrealizuje przedstawione pomysły. Zieleniecki podkreślił, że "realizacja żadnego z postulatów nie jest przesądzona". - To nie jest moment na szczegółowe rozwiązania. Dziś możemy rozmawiać o problemach - dodał.

Rząd wskazuje też, że do rozważenia jest zasada, by prawo do comiesięcznego świadczenia emerytalnego miały jedynie osoby, które posiadają minimum 5-letni staż pracy, a ich wyliczona emerytura przewyższa jedną trzecią kwoty emerytury minimalnej, albo konieczność posiadania, co najmniej 15/20 letniego stażu pracy. Rząd wskazuje też jako racjonalny postulat wypłaty minimalnej emerytury dopiero po przepracowaniu określonego okresu pracy, tj. 15 lat składkowych.

Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą, co trzy lata. Na zlecenie resortu rodziny i pracy ZUS prowadził go od czerwca do września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR