Renta chorobowa nie należy się za rodzaj schorzenia, ale za niezdolność do pracy

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   08 marca 2016 11:03


Renta chorobowa nie należy się za rodzaj schorzenia, ale za niezdolność do pracy W ubieganiu się o rentę chorobową bardzo ważny jest okres składkowy i nieskładkowy. Fot. Kestas Venzlauskas/Flickr.com (CC BY 2.0)

Osoby, które z powodu choroby lub wypadku nie mają możliwości zatrudnienia, mogą ubiegać się o rentę chorobową. Dla lekarza orzecznika ważny jest fakt, że badany jest częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy - to, na co i jak ciężko choruje, jest nieistotne. Niezbędny jest także staż ubezpieczeniowy - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Staż ubezpieczeniowy, czyli wymagany okres składkowy i nieskładkowy, jest uzależniony od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy.

Osoby, które skończyły 30 lat, muszą wykazać, że w ostatnich 10 latach przepracowały co najmniej 5 lat (chodzi o okres składkowy i nieskładkowy). Liczy się więc nie tylko faktyczna praca, lecz także działalność gospodarcza lub okres pobieranego zasiłku dla bezrobotnych, a jako lata nieskładkowe - również zasiłek chorobowy, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne czy nauka w szkole wyższej. 

Ważne jest także, kiedy powstała niezdolność do pracy. Musi to być okres, w którym dana osoba pracowała (była ubezpieczona) lub np. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Może być także później, ale wymaga się, by od ostatniego ubezpieczenia nie minęło więcej niż 18 miesięcy.

Wymóg ten nie musi być spełniony, jeśli osoba ubiegająca się o rentę chorobową całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy i nie ma szans na jej odzyskanie nawet po przekwalifikowaniu. Wówczas należy udowodnić 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.