Renta dożywotnia: Fundusz Hipoteczny DOM emituje obligacje

FINANSE

Autor: biznes.interia.pl, inwestycje.pl/Rynek Seniora   18 grudnia 2015 10:07


Renta dożywotnia: Fundusz Hipoteczny DOM emituje obligacje Polscy seniorzy w wieku 65+ są właścicielami 2,5 mln mieszkań i domów. To stwarza duży potencjał dla rynku hipoteki odwróconej w kraju. Fot. Fotolia

Ruszyło pierwsze notowanie obligacji Funduszu Hipotecznego DOM Spółka Akcyjna S.K.A. Do obrotu na Catalyst trafiło 3566 obligacji serii B, o wartości nominalnej 1000 zł każda.

16 grudnia 2015 r. do obrotu na Catalyst dopuszczone zostają obligacje wyemitowanie przez Fundusz Hipoteczny DOM S.A. S.K.A. Oprocentowanie obligacji wynosi 8,5 proc. w skali roku. Odsetki od obligacji wypłacane są w cyklu trzymiesięcznym, natomiast termin zapadalności obligacji przypada na 18 grudnia 2017 roku.

- Spółka została pozytywnie oceniona przez zarząd Giełdy Papierów Wartościowych, co umożliwiło wprowadzenie obligacji do publicznego obrotu. Obecnie inwestorzy, którzy nie wzięli udziału w emisji pierwotnej, mają możliwość zakupu obligacji na rynku wtórnym. Bez wątpienia rynek hipoteki odwróconej w Polsce wciąż się rozwija i dojrzewa. Stwarza to nowe możliwości ulokowania kapitału dla inwestorów, z kolei seniorom daje szansę w pełni bezpiecznego skorzystania z usługi, jaką jest renta dożywotnia - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Emisje obligacji służą finansowaniu długoterminowemu.

Fundusz Hipoteczny DOM istnieje na polskim rynku od ponad 7 lat. W chwili obecnej posiada największy, blisko 70 proc. udział w rynku. 

- Polski rynek hipoteki odwróconej rośnie wolno, ale sukcesywnie. Mimo, że nie jest to produkt masowy, to biorąc pod uwagę dane z GUS, które wskazują na coraz szybsze starzenie się społeczeństwa oraz niewydolność polskiego systemu emerytalnego, rozwiązanie, jakim jest renta dożywotnia będzie zyskiwać na popularności - mówi Robert Majkowski.

Według danych Eurostatu, polscy seniorzy w wieku 65 plus są właścicielami 2,5 mln mieszkań i domów. To stwarza duży potencjał dla rynku hipoteki odwróconej w kraju, ale tylko teoretycznie. W grudniu 2014 weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, który mogłyby zaoferować banki. Mimo tego sam produkt istnieje jedynie na papierze, ponieważ żaden bank nie wprowadził go do swojej oferty.

Z kolei funkcjonujący od 7 lat rynek renty dożywotniej (czyli hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym) wciąż regulowany jest przepisami kodeksu cywilnego i nie doczekał się stosownej ustawy rządowej, mimo że prace trwają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR