Resort pracy zablokuje korzystne zmiany dla wcześniejszych emerytów?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   23 marca 2016 11:25


Resort pracy zablokuje korzystne zmiany dla wcześniejszych emerytów? Podczas prac nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego posłowie chcą zając się problemem obniżania świadczeń wcześniejszym emerytom. Fot. Piotr Drabik/Flickr.com (CC BY 2.0)

Posłowie w czasie prac nad prezydenckim projektem ustawy emerytalnej zajmą się sprawą obniżania wysokości świadczeń wcześniejszym emerytom - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Jednak uchwalenie korzystnych zmian może uniemożliwić nieprzychylne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Beata Mazurek, członek prezydium klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zapowiedziała na łamach DGP, że podejmie zdecydowane działania, by specjalna podkomisja jak najszybciej zajęła się problemem obniżania przez ZUS wypłat emerytur osobom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed rokiem 2013.

Przewodnicząca podkreśliła, że otrzymuje w tej sprawie bardzo dużo listów. Wspomniała także o interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który informował, że problem dotyczy osób, które spełniły warunki do nabycia prawa do emerytury powszechnej przed 1 stycznia 2013 r., ale wystąpiły z wnioskiem o przyznanie świadczenia dopiero po tej dacie.

Czytaj więcej: RPO interweniuje ws. ustalenia wysokości emerytury

NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że konieczne jest uregulowanie problemu kobiet urodzonych w 1952 r., które nie zdążyły złożyć wniosku o emeryturę w wieku powszechnym do końca 2012 r., a także pań urodzonych w 1953 r., które odeszły na wcześniejszą emeryturę, gdy ukończyły 55 lat. Oba roczniki nie wiedziały, że wcześniejsze świadczenie będzie im odliczone od podstawy wymiaru powszechnej emerytury.

Z uchwaleniem korzystnych zmian może być jednak problem. Zdaniem resortu pracy brak przepisu obniżającego wypłaty sprawiłby, że wcześniejsze emerytki korzystałyby ze sztucznej kapitalizacji wartości emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jednocześnie MRPiPS nie zauważa korzystnego orzecznictwa sądowego w takich sprawach - informuje GP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.