Resorty rodziny i finansów przedstawiły koncepcję reformy OFE

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 listopada 2016 12:37


Resorty rodziny i finansów przedstawiły koncepcję reformy OFE Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według ministerstw: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz finansów, reforma OFE ma być zgodna z koncepcją przedstawioną w ramach Programu Budowy Kapitału, tj. przekazaniem 25 proc. aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a pozostałej części do systemu III filarowego.

Jak informuje MRPiPS i MF, w ostatnich miesiącach prowadzone były analizy efektywności systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz możliwych wariantów ich reformy.

Według resortów koncepcja przedstawiona 4 lipca br. w ramach Programu Budowy Kapitału (PBK) przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej dr hab. Marcina Zielenieckiego oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa spotkała się z pozytywną, konstruktywną reakcją uczestników rynku.

"Prace nad szczegółami tej reformy toczą się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz instytucji finansowych, m.in. na forum Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Równocześnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS prowadzone są skoordynowane z tym prace nad przeglądem emerytalnym" - poinformowano.

Resorty potwierdziły, że przygotowana przez MRPiPS robocza wersja "Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. poz. 398, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717)" powinna być interpretowana jako zgodna z koncepcją przedstawioną w ramach Programu Budowy Kapitału, tj. przekazaniem 25 proc. aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a pozostałej części do systemu III filarowego.

Ww. dokument będzie obecnie uzgadniany, co będzie okazją do doprecyzowania i wyjaśnienia jego zapisów - przekazały ministerstwa. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR