Rolnicy będą przechodzić na emeryturę na dotychczasowych zasadach do 2020 r.?

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2016 10:57


Rolnicy będą przechodzić na emeryturę na dotychczasowych zasadach do 2020 r.? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej zajęły się we wtorek (4 października) projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym, autorstwa PSL. Dotyczy on wieku emerytalnego. 


Chodzi o wydłużenie okresu przechodzenia na emeryturę przez rolników na dotychczasowych zasadach do końca 2020 roku, a nie tylko do końca 2017, jak jest obecnie. Warunkiem byłoby posiadanie 30 okresów składkowych w KRUS. Posłowie uznali, że także ta ustawa powinna być dalej procedowana, skierowali ją do podkomisji.

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada także inny poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt trafił do laski marszałkowskiej na początku września. Połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej zajęły się projektem 20 września, został on skierowany do podkomisji. We wtorek posłowie przyjęli sprawozdanie komisji.

Dla kogo emerytura częściowa i wcześniejsza
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez ustawę z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, emerytura wcześniejsza będzie przyznawana tylko tym rolnikom, którzy wymienione wyżej warunki spełnią do dnia 31 grudnia 2017 r.

Jeśli rolnik nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, może - tak jak ubezpieczeni w ZUS - uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli:

- osiągnął wiek 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat
- zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej

Rolnicy mają prawo ubiegać się również o emeryturę częściową, o ile spełnią łącznie warunki:

- osiągnęli wiek co najmniej 62 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni)
- podlegali rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn

Wysokość emerytury częściowej wynosi 50 proc. podstawowej emerytury rolniczej, ale nie podlega podwyższeniu do kwoty świadczenia podstawowego. Emerytura częściowa nie jest zmniejszana, nawet jeśli uprawniony nadal prowadzi działalność rolniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR