Rolnicy z prawem do świadczeń opiekuńczych mogą wybrać KRUS

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   22 stycznia 2016 09:43


Rolnicy z prawem do świadczeń opiekuńczych mogą wybrać KRUS Część rolników zajmujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny decyduje się odprowadzać składki do KRUS. Fot. Fotolia

Od 1 października 2015 r. rolnicy-opiekunowie nie mają obowiązku odprowadzania składek do ZUS - alternatywą może być KRUS. Z danych centrali kasy wynika, że stosowne wnioski złożyło już 769 osób.

Od 1 października 2015 r. rolnicy, ich małżonkowie i domownicy, którzy ze względu na zajmowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, mogą odprowadzać składki do KRUS. Wcześniej wpływały one obowiązkowo do ZUS.

Jeśli rolnik-opiekun w ciągu miesiąca od wydania mu przez ośrodek pomocy społecznej decyzji o przyznaniu jednego ze świadczeń opiekuńczych złoży wniosek o objęcie go ubezpieczeniem w KRUS, zachowa dotychczasowe miejsce uiszczania należności emerytalno-rentowych. Dopiero jeśli we wspomnianym terminie nie zgłosi się do właściwej jednostki, wójt zgłosi go do ZUS.

Znowelizowane przepisy umożliwiają powrót do KRUS również tym rolnikom, którzy jedno ze świadczeń opiekuńczych otrzymali przed datą 1 października 2015 r., a ich składki były obowiązkowo odprowadzane do ZUS. W takim przypadku wniosek w sprawie przejścia do KRUS-u należy złożyć do końca marca 2016 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR