Rosja podniesie wiek emerytalny? Teraz ma najniższy na świecie
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   15 kwietnia 2015 08:35

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył we wtorek (14 kwietnia), że władze powinny jak najszybciej zlikwidować wcześniejsze emerytury i podnieść wiek emerytalny.

- Trzeba pilnie rozwiązać problem likwidacji wcześniejszych emerytur i podnieść wiek emerytalny. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć presję na budżet, ale także złagodzić następstwa słabej demografii dla ludności aktywnej zawodowo - oznajmił Siłuanow podczas dorocznego posiedzenia rozszerzonego kolegium Ministerstwa Finansów FR, w którym uczestniczył też premier Dmitrij Miedwiediew.

Wiek emerytalny w Rosji należy do najniższych w świecie: kobiety nabywają prawo do emerytury w wieku 55 lat, a mężczyźni - 60 lat. Minimalne świadczenie emerytalne w FR można uzyskać mając przepracowane zaledwie 5 lat. Ponadto obowiązuje odziedziczony po ZSRR rozbudowany system przywilejów emerytalnych.

Dają one prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę około 250 kategoriom pracowników i grup zawodowych. Z prawa tego mogą korzystać osoby pracujące w szkodliwych warunkach technologicznych i w surowym klimacie, a także m.in. wojskowi, lekarze, nauczyciele i matki kilkorga dzieci.

Szef resortu finansów już niejednokrotnie postulował likwidację przywilejów emerytalnych oraz podniesienie wieku emerytalnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn do 63 lat. Sprzeciwia się temu prezydent Władimir Putin, pamiętający, że Rosję w najbliższych latach czekają wybory parlamentarne (2016 rok) i prezydenckie (2018 rok).

Zdaniem Siłuanowa emerytury w Rosji "przestały być wypłatą związaną z utratą przez człowieka zdolności do pracy, a zaczęły faktycznie odgrywać rolę świadczenia socjalnego za osiągnięcie określonego wieku".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.