Rosja: rząd zacznie w przyszłym roku podnosić wiek emerytalny

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 czerwca 2018 17:11


Rosja: rząd zacznie w przyszłym roku podnosić wiek emerytalny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rząd Rosji zaproponował, by od 2019 roku rozpocząć stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla mężczyzn próg ten ma rosnąć stopniowo do 65 lat w 2028 roku, dla kobiet - do 63 lat w 2034 roku.

O tych planach poinformował w czwartek (14 czerwca) na posiedzeniu rządu premier Dmitrij Miedwiediew. Jak oświadczył, reforma emerytalna staje się koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie emerytalnym. Wskazał, że co roku w Rosji maleje liczba osób w wieku produkcyjnym w stosunku do liczby emerytów i że ta sytuacja grozi rozchwianiem systemu emerytalnego.

Państwo może zacząć mieć problemy z wywiązywaniem się ze swych zobowiązań socjalnych - ostrzegł szef rządu Rosji. Miedwiediew tłumaczył, że podejmowane kroki ustabilizują rynek pracy, na którym - jak ocenił - "starsze pokolenie może jeszcze wiele zdziałać".

Podniesienie weku emerytalnego jest również potrzebne, by zrealizować plany podwyżki emerytur, utrzymać ogółem poziom życia obywateli i rozwój gospodarki - oznajmił premier.

- Długo przygotowywaliśmy się do podwyższenia wieku emerytalnego i dotarliśmy do tego punktu dopiero teraz - powiedział Miedwiediew. Przypomniał, że obecny próg zakończenia aktywności zawodowej Rosjan ustalono jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, gdy średnia długość życia była o wiele krótsza.

Szef rządu zapewnił, że zmiany nie będą dotyczyć osób, które już przeszły na emeryturę. Jeśli chodzi o tych, którzy na emeryturę powinni przejść w najbliższych latach, to mężczyźni urodzeni w roku 1959 będą mogli uczynić to w wieku 61 lat, a kobiety urodzone w roku 1964 - w wieku 56 lat. Będzie to pierwsze pokolenie, które obejmą proponowane przez rząd zmiany.

Następnie, dla mężczyzn urodzonych w roku 1960 oraz kobiet urodzonych w roku 1965 wiek przejścia na emeryturę będzie wynosił odpowiednio: 62 lata i 57 lat.

W ten sposób wiek emerytalny będzie w Rosji co roku podwyższany o jeden rok, aż do zakładanych wskaźników.

Odrębne reguły będą dotyczyć m.in. osób z co najmniej 40-letnim stażem pracy, wielodzietnych kobiet, osób pracujących w trudnych warunkach na Dalekiej Północy, pracowników, którzy z racji zawodu narażeni są na zagrożenia czy wpływ szkodliwych czynników.

Podniesienie wieku emerytalnego było prognozowane; ekonomiści i politolodzy oceniali, że działający od maja nowy rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy.

Jest to zmiana nadzwyczaj niepopularna w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan nie popiera tej inicjatywy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR