Rosną emocje wokół deputatów węglowych. Będą protesty?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 listopada 2016 11:29


Rosną emocje wokół deputatów węglowych. Będą protesty? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Górnicy obawiają się, że rządowy projekt dotyczący wypłaty dodatkowych świadczeń dla emerytowanych górników nie uwzględni ich żądań lub zostanie zawieszony. Jeśli tak się stanie, nie wykluczają protestów.

Dyskusja o wypłacanie deputatu węglowego dla wszystkich emerytowanych górników toczy się od kilku miesięcy. Górniczy związkowcy chcą, by to świadczenie było płacone z budżetu państwa, a nie z kas poszczególnych spółek węglowych. Jak wyjaśnia Gazeta Wyborcza, przez kryzys w branży i niskie ceny węgla na świecie większość spółek zawiesiła wypłatę deputatów. 

Górnicy obawiają się, że ich pomysły na wypłatę deputatu węglowego nie zostaną uwzględnione. Wszystko dlatego, że rząd pracuje nad własną wersją rozwiązania tego problemu. Najprawdopodobniej to rządowy, a nie związkowy projekt trafi pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

W ocenie związkowców jedynym słusznym rozwiązaniem będzie połączenie obu projektów. Górniczy związkowcy chcieliby, żeby ustawa o deputacie węglowym dla emerytowanych górników weszła w życie od stycznia przyszłego roku. Jednak obawiają się, że przy obecnym tempie prac nad projektem rozwiązania wejdą w życie dopiero od stycznia 2018 r. Jeśli prace nad projektem zostaną wstrzymane, emerytowani górnicy nie wykluczają protestów.

Deputat węglowy jest jednym ze składników wynagrodzenia górników. Można go otrzymać  w postaci węgla lub gotówki. Świadczenie przysługuje także emerytowanym pracownikom (tylko w gotówce) -  a tych jest ok. 160 tys.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR