Rozszerza się krąg uprawnionych do odszkodowań za represje komunistyczne

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 kwietnia 2016 08:45


Rozszerza się krąg uprawnionych do odszkodowań za represje komunistyczne Obecnie osoba, wobec której wydano decyzję o internowaniu w PRL nie poddała się jej to oznaczało, że nie była represjonowana. Fot. archiwum

Komisje senackie poparły projekt noweli poszerzający krąg uprawnionych do odszkodowań za represje w PRL o osoby, co do których wydano decyzję o takich represjach. Obecnie o zadośćuczynienie mogą się ubiegać tylko osoby, wobec których taką decyzję wykonano.

Połączone senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza zajęły się w środę (27 kwietnia) projektem ustawy o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Jak wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawców senator Jan Rulewski (PO) nowelizacja jest skutkiem inspiracji Rzecznika Praw Obywatelskich. W oparciu o zgłaszane wnioski dowodził on, że obecnie ustawa ogranicza zakres podmiotowy osób represjonowanych umożliwiając wystąpienia o roszczenia z tytułu prześladowań tylko w sytuacji "wykonania decyzji o nich".

- W myśl obecnej ustawy np. jeżeli osoba, wobec której wydano decyzję o internowaniu nie poddała się jej to oznaczało, że nie była represjonowana. A przecież była ona poddana represjom choćby z tego powodu, że musiała się uchylać od tej decyzji, straciła pracę lub ucierpiała jej rodzina.  W myśl noweli zakres osób, które mogą się ubiegać o roszczenia ulegnie rozszerzeniu - relacjonował Rulewski.

Obecnie ustawa o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego stwierdza także, że z roszczeniami można się zwracać nie później niż rok od daty uprawomocnienia się orzeczenia o byciu represjonowanym. Senatorowie uznali jednak, że był to zbyt krótki termin, dlatego przyjęli poprawkę, by tego czasu nie ograniczać.

Członkowie komisji wyrazili również wolę ułatwienia osobom poszkodowanym postępowań przed sądami. Poparli poprawkę, która zwalnia od kosztów sądowych z tytułu ustanowienia pełnomocnika. Przyjęto także poprawki porządkujące.

- Poprawka zgłoszona przez Stowarzyszenie "13 grudnia" mówi, że jeżeli ktoś uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej lub jest osobą prześladowaną, co wynika z ustawy przyjętej wcześniej przez Senat, może na tej podstawie występować z roszczeniem o odszkodowanie lub naprawę krzywdy. Czyli wprowadzamy trzeci element tej ustawy. Pierwszy to świadczenie socjalne, jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji, drugi pomoc ze względu na zdarzenie losowe, trzeci - jeśli ma ten status może występować do sądu o odszkodowanie niezależnie od sytuacji socjalnej - dodał Rulewski.

Trudno powiedzieć, ile osób może objąć ta ustawa po nowelizacji, mogą to być nawet dziesiątki lub setki tysięcy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.