RPO do MSW: pobierający świadczenia przedemerytalne są dyskryminowani

FINANSE

Autor: RPO, MK/Rynek Seniora   29 września 2015 13:52


RPO do MSW: pobierający świadczenia przedemerytalne są dyskryminowani Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do MSW w sprawie osób pobierających świadczenia przedemerytalne. Fot. Kluczek, Materiały prasowe

Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne wyrabiające sobie paszport nie mają uprawnień do jakichkolwiek ulg w opłatach. W przeciwieństwie do osób otrzymujących emerytury renty.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara to przejaw dyskryminacji.

RPO wyjaśnia, że jako podstawa odmowy udzielenia ulgi podawany jest przepis ustawy o dokumentach paszportowych, który stanowi, że ulga w opłacie za wydanie paszportu przysługuje emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, a także współmałżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu.

Przepisy nie przewidują natomiast, aby ulgi takie mogły być udzielane osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne, które stanowią element pomostowy między okresem, w którym przysługiwało wynagrodzenie za pracę i zasiłek dla bezrobotnych, a nabyciem uprawnień do świadczeń emerytalnych.

W wystąpieniu do Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuję, że brak jest obiektywnej przesłanki uzasadniającej różne traktowanie osób pobierających świadczenia przedemerytalne oraz emerytów i rencistów w zakresie przyznania ulg z tytułu wydania paszportu.

Zdaniem RPO Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powinno podjąć inicjatywę ustawodawczą mającą na celu zmianę ustawy o dokumentach paszportowych w taki sposób, by w kręgu osób uprawnionych do ulgi w opłacie za wydanie paszportu znalazły się również osoby pobierające świadczenie przedemerytalne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.