RPO pisze do ministra rozwoju i finansów ws. emerytur celników

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski, RPO/Rynek Seniora   28 października 2016 13:59


RPO pisze do ministra rozwoju i finansów ws. emerytur celników Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar pyta ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego między innymi o to, dlaczego funkcjonariusze Służby Celnej nie mają takich samych praw emerytalnych jak przedstawiciele innych służb mundurowych. RPO apeluje także o wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

W piśmie ws. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej skierowanym do Mateusza Morawieckiego Adam Bodnar zaznacza, że zwracają się do niego celnicy "zaniepokojeni trudnościami związanymi z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym Trybunał stwierdził, że szereg zadań, polegających na rozpoznawaniu, wykrywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw oraz wykroczeń, które realizują funkcjonariusze Służby Celnej, są podobne do zadań realizowanych przez Policję. To podobieństwo przekłada się na zakres podejmowanych czynności oraz stopień narażenia życia i zdrowia".

Zobacz PEŁNĄ TREŚĆ PISMA oraz Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 marca 2015 r.

Jak zauważa RPO, odmienne traktowanie funkcjonariuszy nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego. Przypomina, że skutkiem stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny pominięcia ustawodawczego było nałożenie na ustawodawcę obowiązku podjęcia działań prawodawczych zmierzających do urzeczywistnienia zasady równości w zakresie prawa zabezpieczenia społecznego funkcjonariuszy Służby Celnej i funkcjonariuszy Policji.

W piśmie czytamy ponadto, że Rzecznik "zwrócił się z prośbą o przybliżenie sposobu wykonania orzeczenia, zwłaszcza o udzielenie informacji czy nowa regulacja ma obejmować tylko funkcjonariuszy wykonujących zadania polegające na rozpoznawaniu, wykrywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw oraz wykroczeń, czy wszystkich funkcjonariuszy danej formacji, tak jak ma to miejsce w pozostałych służbach mundurowych".

Tymczasem obecnie posiadanych przywilejów emerytalnych boją się utracić także policjanci, żołnierze i strażacy.

Czytaj też: Mundurowi bronią przywilejów emerytalnych i grożą protestami

Zgodnie z "planem ratunkowym" systemu emerytalnego ZUS proponuje, by mundurowi byli podzieleni na dwie grupy: tych, którzy biorą udział w akcjach zagrażających życiu czy zdrowiu, i na tych pracujących w administracji.

Policjanci, żołnierze czy strażacy "zza biurek" byliby traktowani jak zwykli urzędnicy i musieliby pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR