Ruda Śląska: już 7 tys. seniorów skorzystało z bezpłatnych przejazdów

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 kwietnia 2019 15:35


Ruda Śląska: już 7 tys. seniorów skorzystało z bezpłatnych przejazdów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już 7 tys. seniorów z Rudy Śląskiej (Śląskie) skorzystało z możliwości darmowych przejazdów, zapewnianych przez miasto w ramach programu "Dzwonię i jadę"; najczęściej prosili o zawiezienie do lekarza. Właśnie rusza kolejna edycja programu.

Bezpłatne przejazdy będą organizowane do końca roku. Miasto przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł. - Popularność, jaką cieszy się od początku swojego trwania akcja "Dzwonię i jadę", jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. Realizacja tego programu nie byłaby możliwa, gdyby nie prężnie rozwijający się sektor pozarządowy w naszym mieście - powiedziała wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych Anna Krzysteczko.

Program realizuje Fundacja Aktywni My. Z bezpłatnego transportu można korzystać na terenie Rudy Śląskiej od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 16.00. Potrzebę przewiezienia trzeba zgłosić nie później niż na 2 dni przed wyznaczonym terminem transportu pod numer telefonu 661 217 743 w godz. od 8.00 do 14.00 lub drogą elektroniczną na adres: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl. Z transportu może skorzystać każdy rudzianin, który ukończył 70. rok życia lub mieszkańcy miasta po 60. roku życia, ale z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Na pomoc mogą też liczyć osoby wymagające transportu specjalistycznego, które poruszają się na wózku lub potrzebują podprowadzenia. Informację o takiej potrzebie również należy przekazać przy zgłoszeniu. W lipcu i sierpniu program jest zawieszony.

- Zdecydowana większość wyjazdów to wizyty lekarskie - głównie do przychodni na ul. Niedurnego czy do szpitala miejskiego w Goduli. W następnej kolejności są to sprawy załatwiane w urzędach, rzadziej transport na zakupy czy cmentarz - powiedziała prezes Fundacji Aktywni My Katarzyna Kinder.

Zgłoszenia mogą dokonywać nie tylko beneficjenci, ale także w ich imieniu rodzina, przychodnia, instytucja czy osoba trzecia. Również opiekun osoby starszej bądź niepełnosprawnej może bezpłatnie skorzystać z przewozu, ale jego obecność należy wcześniej zgłosić. - Zapewnimy również przejazd grupom zorganizowanym, zgłaszanym indywidualnie lub przez instytucje, ale takie zapotrzebowanie trzeba zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem - informuje Katarzyna Kinder.

Projekt "Dzwonię i jadę" został zainicjowany w 2016 r. dzięki funduszom ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od tamtego czasu jest sukcesywnie wspierany przez środki pochodzące z Urzędu Miasta Ruda Śląska. Tylko w 2018 r. z bezpłatnych przejazdów skorzystało nieco ponad 3 tys. rudzian, z kolei od początku funkcjonowania, czyli od 2016 r., pomocą zostało objętych ponad 7 tys. osób. W tym roku inicjatywa otrzymała dofinansowanie w ramach programu "Aktywizacja Osób Starszych - Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR