Ruszyło okienko transferowe pomiędzy ZUS i OFE. Będzie otwarte cztery miesiące

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 kwietnia 2016 12:15


Ruszyło okienko transferowe pomiędzy ZUS i OFE. Będzie otwarte cztery miesiące Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 kwietnia 2016 r. do końca lipca 2016 r. można składać wnioski o przeniesienie 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - lub odwrotnie.

Takiego transferu można dokonać pierwszy raz od dwóch lat - informuje PAP. 

W Platformie Usług Elektronicznych ZUS wnioski można składać od północy - poinformował PAP członek zarządu Zakładu ds. operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień. Dokument można składać też osobiście w ZUS lub przesłać pocztą. Złożone przed 1 kwietnia nie będą rozpatrzone - trzeba je złożyć w terminie podanym w ustawie - do 31 lipca.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania w całości składki na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do Funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Tzw. okienko transferowe pozwala zmienić już dokonany wybór - zdecydować, czy ta część składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też 2,92 proc. trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych. Następne okienko otworzy się za cztery lata - w 2020 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR