Rząd: będzie łatwiej uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV

FINANSE

Autor: MK/Rynek Seniora   16 czerwca 2015 14:15


Rząd: będzie łatwiej uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec senackiego projektu zmian w ustawie o opłatach abonamentowych. Dokument zawiera m.in. propozycje dotyczące osób po 75 r.ż.

W tej chwili osoby, które osiągnęły ten wiek są zwolnione z obowiązku uiszczania opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Muszą jednak składać oświadczenia o posiadaniu tych uprawnień. Projekt senacki przewiduje m.in. zwolnienie ich z tego obowiązku.

Rząd poparł ten pomysł. - Rada Ministrów uważa, że ze względów społecznych należy rozwiązać problem osób, które ukończyły 75 lat i przestały płacić abonament RTV, ale od których nadal go egzekwowano, bo nie złożyły stosowanego oświadczenia i dokumentu potwierdzającego zwolnienie z tego obowiązku - czytamy w komunikacie z dzisiejszego posiedzenia.

- W tym kontekście rząd popiera przyznanie dostępu Poczcie Polskiej do danych z rejestru PESEL, dzięki czemu będzie ona mogła samodzielnie weryfikować, komu przysługuje zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłaty - czytamy dalej.

Oznacza to, że poczta będzie mogła sprawdzić, kto ukończył 75 lat, i tym samym osoba taka uniknie postępowania egzekucyjnego. Osoby takie nie będą musiały składać żadnych oświadczeń i okazywać żadnych dokumentów.

Rada Ministrów nie poparła jednak rezygnacji z obowiązku składania dokumentów potwierdzających prawo do zwolnienia z opłacania abonamentu RTV i zastępowania ich oświadczeniami w stosunku do pozostałych osób zwolnionych (np. zaliczonych do I grupy inwalidzkiej). - W takim przypadku powinny obowiązywać i dokumenty, i oświadczenia - czytamy

Zdaniem rządu, propozycja senatorów otwiera pole do nadużyć - każdy będzie mógł złożyć oświadczenie, że jest uprawniony do zwolnienia, bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Ministrowie zwrócili też uwagę, że w wielu przypadkach obywatele mają obowiązek legitymowania się odpowiednimi dokumentami, jeśli chcą skorzystać z jakiś ulg. Dlatego rząd nie podziela argumentacji senatorów, że jednorazowe złożenie dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłat za radio i telewizję  jest zbyt uciążliwe.

Kolejne zastrzeżenie ze strony Rady Ministrów dotyczy zaproponowanego przez senatorów terminu wejścia ustawy w życie (po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw).  - Charakter proponowanych zmian wymaga wydłużenia okresu vacatio legis do kilku miesięcy, np. trzech, aby Poczta Polska miała odpowiednio długi czas na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów - czytamy w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.