Rząd chce podnieść minimalną emeryturę do tysiąca złotych, ale stawia warunki

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 10:38


Rząd chce podnieść minimalną emeryturę do tysiąca złotych, ale stawia warunki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minimalna emerytura na poziomie tysiąca złotych miałaby zostać wprowadzona w roku 2017. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, rząd chcę ją jednak uwarunkować dodatkowym obok stażu kryterium - wysokością zgromadzonego kapitału.

Idea wprowadzenia dodatkowego warunku ubiegania się o minimalne świadczenie pojawiła się w trakcie prowadzonego przeglądu emerytalnego. Rząd rozważa powiązanie minimalnej emerytury z poziomem odłożonych składek do ZUS. 180 tys. zł dla mężczyzn, 145 tys. zł dla kobiet - to jeden z rozważanych wariantów nowego kryterium. Dla porównania, aby mężczyzna dostał obecną emeryturę minimalną (880 zł), musi zgromadzić w ZUS 190 tys. zł.

Według obowiązujących regulacji, aby otrzymać minimalne świadczenie, ZUS bierze pod uwagę jedynie staż. Kobieta musi mieć 22, a mężczyzna 25 lat okresów składkowych.

Jak dowiedział się DGP, rząd rozważa jeszcze inną opcję powiązania nowego kryterium ze stażem. Drugi pomysł zakłada minimalny pułap składki jako alternatywę dla kryterium stażu. W takim przypadku na gwarantowaną emeryturę mogłyby liczyć osoby, które wprawdzie nie płaciły odpowiednio długo na ZUS, ale zebrały na koncie emerytalnym określoną kwotę. To korzystne rozwiązanie dla tych, którzy przez jakiś czas odprowadzali składki, a długo pracowali w szarej strefie lub na tzw. umowy śmieciowe.

Ci, którzy nie spełniliby zmienionych wymogów, tak jak obecnie dostaliby "głodowe" świadczenia, czyli poniżej emerytury minimalnej.

Czytaj też: To prawdopodobnie najniższa emerytura w kraju. Wypłacają w groszach

Takich ubezpieczonych w ZUS jest dziś ponad 100 tys. Emerytur niższych niż 100 zł jest 222, tych do 500 zł ponad 6 tys. Na razie nie są problemem, ale ich liczba będzie szybko rosła - analizuje DGP.

Stąd kolejny pomysł, by osoby, których staż składkowy nie przekracza pięciu lat, dostały pieniądze zgromadzone w ZUS w formie jednorazowej wypłaty.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR