Rząd chce zmienić zasady waloryzacji, aby szybciej rosły najniższe świadczenia

FINANSE

Autor: forsal.pl/Rynek Seniora   15 czerwca 2016 10:13


Rząd chce zmienić zasady waloryzacji, aby szybciej rosły najniższe świadczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W roku 2017 waloryzacja emerytur i rent może być nieco wyższa niż w tym roku, ale i tak będzie "symboliczna". Resort rodziny zastanawia się nad zmianą jej zasad - tak, by w szczególności najniższe świadczenia rosły szybciej. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, więc emeryci zapewne po raz kolejny otrzymają jednorazowe dodatki.

Udział realnego wzrostu płac w waloryzacji świadczeń wyniesie 20 proc., a więc będzie na poziomie ustawowego minimum - zdecydowała 14 czerwca 2016 r. Rada Ministrów.

Stanowisko rządu oznacza, iż liczy się on z tym, że prognozowana waloryzacja świadczeń wyniesie w 2017 r. 0,88 proc. Taka prognoza zapewne zostanie wpisana do projektu budżetu i na jej podstawie zostaną wyliczone pieniądze, które trzeba przeznaczyć na podwyżki - analizuje serwis forsal.pl. To nieco więcej niż w tym roku, gdy wskaźnik wyniósł 0,24 proc., jednak emeryci i renciści nie powinni liczyć na duże podwyżki.

Niski wskaźnik waloryzacji, podobnie jak w tym roku, jest efektem deflacji. Wzór na podwyżki emerytur to inflacja plus co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac i jeśli mamy deflację, to ten wskaźnik jest odejmowany od drugiej wielkości. 

Ustawowa podwyżka świadczeń ma kosztować budżet ponad 1,7 mld zł.

 Jednocześnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ma się zastanowić się na zmianą zasad waloryzacji, by w większym stopniu rosły najniższe świadczenia. Jeśli nowe rozwiązanie szybko nie wejdzie w życie, rząd zapewne wprowadzi jednorazowe dodatki. Jak zapisano w Aktualizacji Planu Konwergencji, mają kosztować budżet 1,5 mld zł w 2017 r. i najpewniej będą adresowane do tych, których świadczenia nie przekraczają 2000 zł, czyli są w okolicach przeciętnej emerytury.

Więcej: www.forsal.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR