Rząd obniży wiek emerytalny, ale zakaże dorabiania seniorom?wyborcza.biz/Rynek Seniora - 21 lipca 2016 14:20


Niewiele osób skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego, bo prawdopodobnie seniorzy nie będą mogli dorabiać.

Rząd poparł we wtorek (19 lipca) projekt prezydenckiej ustawy zakładający powrót do dawnego wieku emerytalnego - przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Jak się okazuje, rząd się zgodził, ale zamontował bezpiecznik dla budżetu państwa. Kryje się on w jednym zdaniu: "Rada Ministrów wnosi o rozważenie przez Sejm możliwości uzupełnienia prezydenckiego projektu ustawy o modyfikację rozwiązań dotyczących łączenia dalszej aktywności zarobkowej z pobieraniem emerytury i jej wysokości".

Rząd zapewne pozwoli ludziom przechodzić wcześniej na emeryturę. Ale każdy, kto się na to zdecyduje, nie będzie mógł dorabiać wcale albo tylko do określonej sumy. To sprawi, że mniej ludzi będzie odchodzić z pracy, i tym samym koszty spadną.

Obniżka wieku emerytalnego ma kosztować podatników krocie: 8,6 mld zł w 2017 r., 10,2 mld zł w 2018 r. i 11,9 mld zł w 2019 r. (wyliczenia MF).

Ograniczenie dorabiania na emeryturze byłoby więc wyjściem naprzeciw oczekiwaniom ministra finansów, który chce, aby obniżenie wieku kosztowało jak najmniej.

Dziś jeżeli ktoś odszedł na emeryturę po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego, może dorabiać, ile chce. W przypadku wcześniejszej emerytury można dorobić do 70 proc. średniej pensji. Jeżeli zarobi się więcej, emerytura jest zmniejszana. Jeżeli zarobi się więcej niż 130 proc. przeciętnej pensji, ZUS zawiesza świadczenie.

Więcej: www.wyborcza.biz