Rząd podrzuci emerytom "zgniłe jajo"?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   15 marca 2016 14:11


Rząd podrzuci emerytom "zgniłe jajo"? Obniżenie wieku emerytalnego z biegiem lat będzie skutkowało coraz niższymi świadczeniami. Fot. 401(K) 2012/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Jak informuje Gazeta Prawna, obniżenie wieku emerytalnego spowoduje natychmiastowe obniżenie wysokości świadczeń. Przeciętna nowo przyznana emerytura w 2017 r. miałaby być niższa od obecnej o 183 zł. Gdyby rząd dodatkowo uwzględnił propozycje "Solidarności" i OPZZ, musiałby w ciągu czterech lat znaleźć w budżecie ponad 60 mld zł.

Dziennik Gazeta Prawna, opierając się na wyliczeniach ZUS, podał, że po cofnięciu reformy emerytalnej osoba przechodząca na emeryturę w 2030 r. otrzymałaby świadczenie niższe o 1025 zł, z kolei w 2040 r. wysokość przeciętnej nowej emerytury miałaby spaść aż o 1735 zł.

W najgorszej sytuacji byłyby kobiety, których wiek emerytalny zgodnie z projektem prezydenckim ma być docelowo obniżony o 7 lat. Panie kończące aktywność zawodową w 2040 r. otrzymają świadczenia niższe o 2133 zł (przy założeniu ZUS, że średnia emerytura dla tych kobiet w tym roku wyniesie 2759 zł).

Związki zawodowe domagają się, żeby podstawą do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej był staż pracy. W przypadku przegłosowania propozycji Solidarności, która chce, by na emeryturę mogły przechodzić kobiety z 35-letnim okresem składkowym i mężczyźni po 40 latach pracy, koszt emerytur w latach 2017-2021 wzrośnie o 38,8 mld zł.

Z kolei wejście w życie rozwiązania Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, które opowiada się za świadczeniami wyłącznie dla pracowników posiadających 40 lat pracy (włącznie z urlopem wychowawczym oraz czasową niezdolnością do pracy) spowoduje zwiększenie wydatków na emerytury o 22,3 mld zł.

Związki zawodowe i organizacje pracodawców wspólne stanowisko dotyczące nowych zasad przechodzenia na obniżoną emeryturę mają przygotować 18 marca 2016 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.