Rząd pozytywnie o większej ochronie rent i emerytur przed komornikiem

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   16 lutego 2016 14:20


Rząd pozytywnie o większej ochronie rent i emerytur przed komornikiem Rząd pracuje nad projektem, który zakłada, że ochronie przed komornikiem podlegałoby 75 proc. najniższej renty i emerytury. Fot. Tax Credits/Flickr.com (CC BY 2.0)

Projekt stanowiska rządu został przygotowany przez Elżbietę Rafalską, minister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Pozytywnie oceniono w nim propozycję nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany zakładają, że kwota wolna od potrąceń komorniczych w przypadku rent i emerytur wynosiłaby 75 proc. najniższych wspomnianych świadczeń.

Informacja o stanowisku rządu trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniował w resorcie pracy w sprawie zwiększenia ochrony emerytów i rencistów przed negatywnymi skutkami postępowania egzekucyjnego.

Zdaniem RPO kwota wolna powinna gwarantować pozostawienie świadczeniobiorcy minimum dochodu do swobodnej dyspozycji, niezbędnego do zaspokojenia jej podstawowych potrzeb.

Nowelizacja ustawy zakłada, aby kwota wolna od potrąceń wynosiła 75 proc. najniższej emerytury lub renty po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie wolne od potrąceń jest jedynie 50 proc. najniższej emerytury i renty.

Jak jednak informuje Gazeta Prawna, od proponowanej ochrony mają być wyjątki - nie będzie ona dotyczyć emerytów i rencistów uchylających się przed wypłatą alimentów. Z kolei tylko 30 proc. emerytury lub renty będzie wolna od potrąceń w przypadku zalegania z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafił do Sejmu w grudniu 2015 r. Jego pomysłodawcą jest Barbara Bartuś, posłanka PiS.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.