Rząd rekomenduje niemal pięciokrotny wzrost składek na emerytury pomostowe

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   24 listopada 2016 10:33


Rząd rekomenduje niemal pięciokrotny wzrost składek na emerytury pomostowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rządowym raporcie podsumowującym przegląd systemu emerytalnego znalazła się informacja, że szacunkowa składka na emerytury pomostowe powinna w przyszłości wzrosnąć z 1,5 do 7 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dopiero wówczas ma być możliwe samofinansowanie się całego mechanizmu "pomostówek".

Nad firmami zatrudniającymi pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zbierają się czarne chmury - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wyliczył ZUS, obecne wpływy z daniny, która jest odprowadzana przez te firmy, nie bilansują się z wypłatami na emerytury pomostowe.

W 2015 r. prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywało 322,8 tys. pracowników. 

Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. przychody Funduszu Emerytur Pomostowych szacowane są na 480,1 mln zł (w tym wpływy ze składek na poziomie 233,5 mln zł), a koszty wypłat emerytur pomostowych na poziomie 532,1 mln zł. Oznacza to konieczność wzrostu dotacji z budżetu państwa (niezbędnej do sfinansowania wypłaty bieżących emerytur pomostowych) do kwoty 245,3 mln zł, a w roku 2017 już do ponad pół miliarda. I to właśnie ta luka przemawia za podwyższeniem składki z obecnych 1,5 proc. do 7 proc.

Jak ewentualna podwyżka wpłynie na finanse firm? DGP szacuje, że skoro przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2016 r. wyniosło 4055,04 zł, to aktualna danina na FEP od pracownika wynosi 60 zł miesięcznie. Po podwyższeniu jej do 7 proc. przedsiębiorcy odprowadzą za osobę pracującą w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze składkę w wysokości co najmniej 284 zł.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR