Rządy PiS mogą zwiastować koniec OFE

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   28 października 2015 11:09


Rządy PiS mogą zwiastować koniec OFE Otwarte Fundusze Emerytalne były kluczowym elementem reformy emerytalnej przeprowadzonej w 1999 r. Fot. Fotolia

Ubiegłoroczna marginalizacja OFE może być przygrywką do większych zmian. Ekonomiści zastanawiają się, czy wygrana PiS nie oznacza początku całkowitej likwidacji OFE - pisze „Gazeta Wyborcza”.

Prawo i Sprawiedliwość ma zapisany w swoim programie „gruntowny przegląd systemu emerytalnego”. I nie chodzi tu tylko o planowane obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany mogą dotknąć też cały filar kapitałowy systemu.

„Przeprowadzimy referendum, w którym Polacy zdecydują o wyborze systemu solidarnościowego lub kapitałowego. Referendum poprzedzimy szeroką, głęboką i rzetelną akcją informacyjną i debatą publiczną o skutkach działania obu systemów emerytalnych oraz o wysokości emerytur i ryzykach wynikających z przyjętych rozwiązań” - czytamy w programie PiS.

Jak powiedziała w rozmowie z „GW” Elżbieta Rafalska, posłanka PiS wymieniana jako możliwa nowa minister pracy, to co partia przedstawiła w swoim programie wyborczym jest obowiązujące i nie uległo zmianie. Wszystkie pomysły PiS będą dyskutowane w Sejmie.

W ubiegłym roku emerytalne oszczędności Polaków zgromadzone w OFE skurczyły się o ponad połowę. Rząd zabrał z funduszy 153 mld zł zgromadzonych środków i zamienił je w wirtualne zapisy na subkontach w ZUS.

Dopełnieniem tej operacji było wprowadzenie dobrowolności uczestnictwa w OFE.

Rząd PO-PSL wprowadził również nowy przepis, zgodnie z którym wszystkie nasze środki zgromadzone w funduszach na dziesięć lat przed przejściem na emeryturę są stopniowo przenoszone do ZUS.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR