Sąd: nawet gotowość do pracy w gospodarstwie uprawnia do emerytury

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   04 lutego 2016 11:18


Sąd: nawet gotowość do pracy w gospodarstwie uprawnia do emerytury Prawo do emerytury rolniczej mają również ci, którzy w gospodarstwie nie pracowali, ale byli do niej gotowi. Fot. U.S. Department of Agriculture/Flickr.com (CC BY 2.0)

Prawo do emerytury rolniczej przysługuje nie tylko za czas faktycznej pracy, ale także za okres, w którym ubezpieczony był gotów codziennie przez 4 godziny wykonywać swoje obowiązki w gospodarstwie.

Sprawa, którą opisuje Gazeta Prawna, dotyczyła ustalenia prawa do świadczeń emerytalnych okresów pracy w gospodarstwie rolnym sprzed objęcia rolników obowiązkiem opłacania składki na rolnicze ubezpieczenie społeczne domowników (tj. przed dniem 1 stycznia 1983 roku). Aby organ emerytalny zaliczył dany okres do ogólnego stażu pracy, według sądu muszą być spełnione określone warunki.

Po pierwsze: wykonywanie czynności rolniczych powinno odbywać się zgodnie z warunkami określonymi w definicji legalnej "domownika", czyli trzeba być członkiem rodziny rolnika, pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, mieć ukończone 16 lat, nie podlegać obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, a praca w gospodarstwie rolnym musi stanowić główne źródło utrzymania.

Po drugie: czynności te muszą być wykonywane w wymiarze nie niższym niż połowa ustawowego czasu pracy, tj. minimum 4 godziny dziennie.

Jednak - co istotne - uwzględnienie okresu pracy w gospodarstwie rolnym następuje także wówczas, gdy praca ta faktycznie nie była codziennie wykonywana, lecz ubezpieczony gotów był tę pracę codziennie wykonywać w wymiarze co najmniej 4 godzin dziennie, tj. był dyspozycyjny w tym zakresie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.