Segment nieruchomości dla seniorów będzie się rozwijał
Autor: MK/Rynek Seniora   30 czerwca 2015 10:14

Możliwości finansowe seniorów, rodzaj oferty istniejącej oferty, a także uwarunkowania kulturowe - to elementy, które zdaniem Moniki Prądzyńskiej z Działu Analiz WGN-Nieruchomości należy brać pod uwagę analizując rynek nieruchomości w Polsce w kontekście zmian demograficznych.

Prądzyńska zauważa, że ostatnio coraz więcej mówi się o rynku nieruchomości w kontekście niekorzystnych zmian demograficznych. Jednym z zagadnień jest starzenie się społeczeństwa. Wśród ekspertów pojawiła się śmiała teza - rynek nieruchomości w Polsce coraz bardziej będzie należał do seniorów.

Ekspert przypomina, że takie wnioski sformułowała m.in. firma badawcza REAS, która szacuje, że w dekadzie 2010-2020 decyzje o przyszłym miejscu zamieszkania podejmie około 400 tysięcy gospodarstw domowych z generacji wczesnych seniorów. Obecnie udział seniorów w transakcjach na rynku pierwotnym szacowany jest na 3,5 proc.

Wnioski te znajdują poparcie w danych GUS, według których do 2020 roku osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 20 proc., a w 2030 - już 30 proc. polskiego społeczeństwa.  - Wydaje się oczywiście oczywiste, że w związku z tak dynamicznie rosnącą liczbą osób starszych siłą rzeczy będą oni musieli odgrywać coraz istotniejszą rolę na rynku nieruchomości - zauważa Prądzyńska.

Ekspert podkreśla jednak, że w tym kontekście warto postawić kilka pytań.  - Po pierwsze - o finansowe możliwości tej grupy społeczeństwa, po drugie - o  mieszkania dostępne obecnie na rynku, wreszcie - o uwarunkowania kulturowe, które mogą mieć wpływ na ewentualną mieszkaniową mobilność seniorów - wyjaśnia Prądzyńska.

Atutem seniorów jest posiadanie własnego majątku
- Pierwsza kwestia jest oczywiście najbardziej istotna. Stwierdzenie, że polski emeryt nie należy do osób zamożnych to oczywiście truizm. Średnia emerytura w naszym kraju wypłacana przez ZUS obecnie wynosi nieco ponad 2000 zł brutto, najniższa - 880 zł - przypomina.

Mimo to w ocenie Moniki Prądzyńskiej, oczekiwania, że emeryci mieli fundusze na spełnianie swoich mieszkaniowych potrzeb, są oparte na solidnych podstawach.

- Polscy seniorzy w większości dysponują własnym majątkiem, który daje im możliwość manewru. Wg REAS 65 proc. emerytów posiada na własność mieszkanie lub dom, a to pozwoli uzyskać środki na zaspokojenie potrzeb i aspiracji mieszkaniowych - wyjaśnia.

Czy jednak polski emeryt zechce sprzedać mieszkanie i przeprowadzić się gdzie indziej? Jaka oferta na niego czeka?

- Pierwsze pytanie ma charakter uwarunkowań kulturowych i życiowych. Chęć zmiany mieszkania i wyprowadzki z domu rodzinnego może być podyktowana kłopotami z jego utrzymaniem - zwłaszcza jeśli jest to duże mieszkanie, w którym ostatecznie została jedna osoba - odpowiada Monika Prądzyńska.

- Druga sprawa, którą się akcentuje, to zmiany „mentalnościowe” wśród osób starszych, choć ciężko powiedzieć na ile mają one realne podstawy, a na ile są wykreowanym produktem marketingowym - dodaje.

Twarde dane to nie wszystko
Ekspert WGN-Nieruchomości przytacza dane Banku Światowego, według których przeciętna długość życia Polaka wynosi około 76 lat (mężczyzny - 73 lata, kobiety 81 lat). Oznacza to, że od 1991 roku wydłużyła się o 7 lat.

- To oczywiście zmiana przemawiająca za wzrastającym udziałem emerytów w rynku nieruchomości -mówi. 

Do „mentalnościowych” zmian, które przywołuje Prądzyńska należy z kolei rozwój szeroko rozumianego segmentu usług dla seniorów oraz nowoczesne możliwości utrzymywania aktywności życiowej i realizacji swoich aspiracji, także na emeryturze (np. uniwersytety trzeciego wieku,  rynek turystyczny dla seniorów).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.