Sejm: debatowali nad podwyżkami rent i emerytur

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2018 12:10


Sejm: debatowali nad podwyżkami rent i emerytur Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy dot. waloryzacji emerytur i rent ponownie trafi do komisji polityki społecznej i rodziny. Ustawa zakłada m.in. wzrost najniższych emerytur do 1100 zł, a wszystkich świadczeń o co najmniej 70 zł.

Wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed przypomniał w Sejmie, że w 2016 roku oprócz waloryzacji rząd Prawa i Sprawiedliwość wprowadził jednorazowy dodatek emerytalny w wysokości od 50 do 400 zł - w zależności od wysokości pobieranego świadczenia.

- W 2017 roku ponad 1,1 mln emerytów skorzystało z podwyższenia najniższej emerytury do kwoty 1 tys. zł - olbrzymi skok, który spowodował, że taka liczba osób z tego mogła skorzystać - mówił Szwed. 

- Najniższy poziom wsparcia to jest kwota 70 zł i wszyscy, którzy otrzymują emeryturę do kwoty 2 147 zł, tę waloryzację na poziomie 70 zł mają - powiedział. Dodał, że dotyczy to 61 proc. emerytów i rencistów, oraz 100 proc. osób pobierających świadczenia z KRUS i 100 proc. osób pobierających renty socjalne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

W debacie Grzegorz Matusiak (PiS) przypomniał, że waloryzacja emerytur i rent wejdzie w życie w marcu 2019 r. Podkreślił, że jest ona oczekiwana przez rodziny emerytów i rencistów z najniższym uposażeniem.

Z kolei Krystian Jarubas (PSL-UED) ocenił, że czuć "strach po stronie władzy", a seniorzy to "grupa najbardziej wyzyskana przez PiS". - Mieli dostać darmowe leki. A co dostali? Figę z makiem - mówił poseł.

Jak wskazał, partia rządząca odrzuciła projekt PSL, który zakładał emerytury bez podatku. - Jeśli chcecie coś zrobić dla seniorów, to poprzyjcie projekt "Emerytura bez podatku" - dodał Jarubas.

- Rząd PiS w okresie sprawowania władzy był tak hojny, że bieda w Polsce ma dzisiaj twarz seniora - oceniła Joanna Frydrych (PO-KO). Jej zdaniem, podwyższenie świadczeń emerytalno-rentowych "to nie jest imponująca kwota, ponieważ w dużej mierze zje ją inflacja. - Czy nie jest to zbyt niska kwota dla osób pobierających najniższe świadczenia, biorąc pod uwagę wzrost struktury wydatków, kosztów życia, jaki zafundowaliście Polakom? - pytała posłanka.

Frydrych w imieniu klubu złożyła poprawkę, która - jak mówiła - "zagwarantuje emerytom i rencistom minimalną kwotę podwyższenia świadczeń w 2019 r. o wskaźnik waloryzacji nie mniej niż 70 zł, tak jak jest zapisane w tej ustawie, a w kolejnych latach o wskaźnik waloryzacji nie mniej niż minimalna kwota określona w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego". Zapowiedziała jednocześnie, że klub PO-KO poprze w głosowaniu proponowane przez rząd zmiany.

W związku ze zgłoszoną poprawką, projekt ustawy o waloryzacji emerytur i rent trafił z powrotem do prac w komisji.

Przygotowany przez MRPiPS projekt noweli zakłada, że w marcu 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie to 1029,80 zł.

Według rządowej propozycji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc, dwa razy więcej, niż gdyby zastosować ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji.

Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach -jak zaznaczają autorzy projektu - zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto.

Jak podaje resort rodziny, w 2015 r. na waloryzację rent i emerytur przeznaczono 3,55 mld zł. W tym roku będzie to 5,96 mld zł. Koszt waloryzacji od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR