Sejm: komisja pozytywnie o projekcie ustawy o waloryzacji emerytur i rent

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 grudnia 2018 16:20


Sejm: komisja pozytywnie o projekcie ustawy o waloryzacji emerytur i rent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmowa komisja jednomyślnie opowiedziała się w środę (13 grudnia) za projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rządowa propozycja zakłada m.in. wzrost najniższych emerytur do 1100 zł, a wszystkich świadczeń o co najmniej 70 zł.

Za pozytywnym zaopiniowaniem rządowego projektu opowiedziało się 29 posłów komisji polityki społecznej i rodziny. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W dyskusji wiceminister MRPiPS Marcin Zieleniecki wskazał, że najważniejszym elementem projektu jest modyfikacja uniwersalnego mechanizmu waloryzacji.

- Prognozowany wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,2 proc. i założenie jest takie, że wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zwiększone o ten procentowy wskaźnik. Zmiana polega na dodaniu gwarantowanej kwoty podwyżki zaświadczeń emerytalno-rentowych w wysokości 70 zł - tłumaczył Zieleniecki.

Jego zdaniem w ramach ZUS-u skorzysta na tym 61 proc. świadczeniobiorców. W ramach KRUS-u skorzystają wszyscy, którzy pobierają te świadczenia, gdyż - jak wskazał Zieleniecki - "taka jest ich struktura".

Posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że "po raz pierwszy inny mechanizm waloryzacji niż tylko waloryzacja procentowa od cen towarów i usług został wprowadzony w 2012 i była to waloryzacja kwotowa". Wskazała też, że drugi raz nastąpiło to w 2015 roku. Jej zdaniem "na 2016 rok zaplanowane były jednorazowe dodatki, które rzeczywiście jednorazowo pomagają, ale co miesiąc nie wchodzą w podstawę waloryzacji".

Oceniła, że proponowany projekt "jest dobrym projektem". - Dobrze, że teraz to wprowadzacie, lepiej późno niż wcale - dodała.

W odpowiedzi na to Zieleniecki podkreślił, że "w 2012 r. rzeczywiście mieliśmy do czynienia z czystą waloryzacją kwotową, ale warto zwrócić uwagę, że nie było parametru procentowego". - Propozycja, która jest zawarta w projekcie ustawy zakłada przeprowadzenie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych dla wszystkich - zauważył. Zwrócił też uwagę, że "nie mamy tutaj do czynienia z ograniczeniem waloryzacji dla osób otrzymujących korzystniejsze świadczenia".

Przygotowany przez MRPiPS projekt noweli zakłada, że w marcu 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie to 1029,80 zł.

Według rządowej propozycji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc, dwa razy więcej, niż gdyby zastosować ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji.

Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach -jak zaznaczają autorzy projektu - zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto.

Jak podaje resort rodziny, w 2015 r. na waloryzację rent i emerytur przeznaczono 3,55 mld zł. W tym roku będzie to 5,96 mld zł. Koszt waloryzacji od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR