Sejm: niższy wiek emerytalny od października 2017 roku, bez kryterium stażu pracy

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 września 2016 09:37


Sejm: niższy wiek emerytalny od października 2017 roku, bez kryterium stażu pracy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku - zakłada poprawka zgłoszona w poniedziałek (12 września) przez sejmową podkomisję, która pracuje nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki podkreślił w poniedziałek podczas posiedzenia podkomisji, że wprowadzenia ustawy o emeryturach wymaga czasu.

- Uwarunkowane jest przygotowaniem systemów informatycznych operatorów systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które - aby przygotować się do wdrożenia tej ustawy - muszą zorganizować przetarg, zamówienia. Wyłonienie podmiotu, który przygotuje system do tych zmian wymaga czasu - wyjaśniał.

Nie dla emerytury powiązanej ze stażem pracy
Podkomisja odrzuciła poprawkę posła Kukiz'15 Jarosława Porwicha, która zakładała, że przejście na emeryturę wiązałoby się ze stażem pracy. Chodzi tu o postulat związków zawodowych, które chcą wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Niezadowolenia z odrzucenia poprawki nie krył wiceprzewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak.

- Uważamy, że po 40- i 35-letnim okresie składkowym należy się emerytura. To rozwiązanie dotyczyłoby głównie osób, które z powodu choroby nie mogą dalej pracować - mówił.

To byłoby za drogie rozwiązanie
Według Zielenieckiego realizacja postulatu związkowców byłaby kosztowna dla systemu ubezpieczeń społecznych. - Myśmy w trakcie negocjacji ze wszystkimi stronami przedstawiali wyliczenia, jakie są koszty wprowadzenia tego rozwiązania. Realizacja tego postulatu wymagałaby poniesienia dodatkowych, znaczących kosztów przez systemy ubezpieczeń społecznych - mówił.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR