Sejm: projekt ws. emerytur celników z powrotem trafił do komisji
Autor: PAP/Rynek Seniora   11 maja 2017 09:11

Z powodu poprawek złoszonych w drugim czytaniu Sejm odesłał w środę (10 maja) do komisji obywatelski projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym celników. Projekt zakłada, że 1 stycznia 2018 r. celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych.

Projekt przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej utworzony przez Związek Zawodowy Celnicy PL, który zebrał pod nim prawie 200 tys. podpisów.

W marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny za dyskryminujące uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych. TK wskazał, że celnicy mają węższe uprawnienia emerytalne niż pogranicznicy mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m. in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i w trudnych warunkach. Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat (od października będzie to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

We wtorek trzy sejmowe komisje - spraw wewnętrznych, finansów i polityki społecznej - przyjęły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej, w środę nad projektem debatował Sejm.

Celnicy z emeryturą mundurową
W projekcie zaproponowano, aby - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy mogli przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na tzw. emeryturę mundurową mogliby przejść funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.

Komisje zaproponowały, aby - co do zasady - emerytura przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i mają, co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej 5 lat w związku z wykonywaniem zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości) lub skończyli 55 lat i mają co najmniej 25 lat służby.

Obecnie prawo do emerytur mundurowych przysługuje żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom 10 formacji mundurowych - policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i SW.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość świadczenia jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Posłowie są za zmianami
-Ten projekt był długo oczekiwany przez środowisko funkcjonariuszy Służby Celnej - powiedziała poseł sprawozdawca Halina Szydełko (PiS),apelując o przyjęcie projektu z poprawkami. Podczas posiedzenia połączonych komisji zgłoszono ich 30.

- Nasze poprawki zmierzają do przywrócenia takiego rozwiązania, aby było to rozwiązanie kompleksowe, traktujące wszystkich funkcjonariuszy w służbie celnej jednakowo - powiedziała Krystyna Skowrońska (PO).

- Celnicy są funkcjonariuszami, którzy powinni mieć takie same prawa emerytalne jak Straż Graniczna. Musimy ten temat domknąć, dopracować do końca - powiedział Andrzej Maciejewski z Kukiz'15. Zwrócił uwagę, że w projekcie nie zdefiniowano, co to jest działanie policyjne.

Mirosław Suchoń z Nowoczesnej wyraził przekonanie, że wszyscy obywatele rozpoczynający obecnie pracę powinni funkcjonować w jednym systemie emerytalnym. - Jednak w obecnej sytuacji i przy obecnych uwarunkowaniach systemowych zrównanie uprawnień funkcjonariuszy Służby Celnej z takimi, jakie dotyczą funkcjonariuszy innych służb, którzy wykonują taką pracę jak funkcjonariusze SC, uważamy za zasadne. Nowoczesna poprze ten projekt jako krok w dobrą stronę - dodał Suchoń, którego klub także wniósł poprawkę.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR