Sejm: projekt ws. emerytur celników z powrotem trafił do komisji
Autor: PAP/Rynek Seniora   11 maja 2017 09:11

Poseł PSL Krystian Jarubas podkreślił, że ludowcy nie będą blokować prac nad tym projektem i będą głosować za nim.

Celnicy nie są zadowoleni
Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomir Siwy powiedział, że "stanowisko rządu odbiega od oczekiwań społecznych wyrażonych w projekcie obywatelskim oraz wyroku TK". - Niestety nie udało się osiągnąć kompromisu i w efekcie obecny projekt jedynie w części realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, czyli nie wprowadza pełnej równości w uprawnieniach emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celnej w stosunku do funkcjonariuszy służb mundurowych, tak jak chciał tego TK - powiedział.

Jak mówił, chodzi o wprowadzenie przepisów różnicujących funkcjonariuszy SC, który mają podlegać nowym przepisom. Siwy podkreślił, że funkcjonariusze Służby Celnej, podobnie jak funkcjonariusze innych służb mundurowych, pozostają w pełnej dyspozycji do realizacji zadań.

- Z tych właśnie powodów nikt nie różnicuje funkcjonariuszy policji czy Straży Granicznej, dlaczego miałoby to dotyczyć funkcjonariuszy Straży Celnej? - dodał Siwy. Zaapelował o kompromisu w tej sprawie podczas dalszych prac w komisjach.

Siwy przywołał także wypowiedzi wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego wygłoszone po wyroku TK. Jak mówił Siwy, wiceminister mówił wówczas, że Służba Celna zostanie w pełni zrównana z innymi służbami.

W 2016 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudniała ponad 14 tys. osób, wynosiło ok. 3500 zł netto.

Od 1 marca 2017 r. na podstawie specjalnej ustawy działa Krajowa Administracja Skarbowa. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. KAS ma być wyspecjalizowaną administracją rządową, wypełniającą zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR