Sejm przyjął poprawkę Senatu do noweli Kpc, dotyczącą spadków
Autor: PAP/Rynek Seniora   24 lipca 2015 12:54

Wprowadzenie do polskiego prawa Europejskiego Poświadczenia Spadkowego (EPS), które ma ułatwić wykazywanie obywatelom z całej Unii Europejskiej praw do spadku - to efekt noweli Kodeksu postępowania cywilnego, do której w piątek Sejm przyjął poprawkę Senatu.

Senacka poprawka zmierza do tego, aby nie uchylać z początkiem 2016 r. przepisu ustawy o samorządzie gminnym, w myśl którego podstawą zwolnienia z podatku od spadków jest akt poświadczenia dziedziczenia lub Europejskie Poświadczenie Spadkowe.

Przed głosowaniem senackiej poprawki poseł Łukasz Zbonikowski (PiS) mówił, że polski parlament nie miał szansy merytorycznie dyskutować i analizować skutków wprowadzenia Europejskiego Poświadczenia Spadkowego do polskiego prawa.

- Jaki interes ma państwo polskie z wchodzeniem w te instytucje, skoro jedna trzecia obszaru naszego państwa to tzw. ziemie odzyskane o bardzo nieuregulowanych stanach własnościowych, gdzie wciąż widnieją ostatnie wpisy przedwojennych właścicieli niemieckich. 

Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń podkreślił, że w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z zakresu stosowania tego rozporządzenia wyłączone są wszelkie wpisy do rejestru praw do nieruchomości.

- Ta izba w 2014 r. uchwaliła ustawę o ujawnieniu praw własności skarbu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w którym zobowiązano wszystkich starostów do ujawnienia własności skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, a tam, gdzie to nie zostało zrobione i gdzie są pewne wątpliwości, o wystąpienie do sądu o wydanie orzeczenia w przedmiocie zasiedzenia przez skarb państwa - dodał Kozdroń.

Nowela Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnego rozporządzenia o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym. To dokument potwierdzający spadkobiercy czy np. wykonawcy testamentu tytuł prawny do spadku, uznawany i wykonywany na jednolitych zasadach we wszystkich krajach członkowskich UE. Dokument ten ma pozwolić na szybkie, łatwe i skuteczne załatwienie transgranicznej sprawy spadkowej.

Nowelizacja, jak wyjaśniono w uzasadnieniu, ma odpowiadać na wyzwania współczesności, która przyniosła większą mobilność Polaków zamieszkujących różne państwa UE, gdzie nierzadko dorabiają się majątków, a po śmierci właścicieli majątek ten dziedziczą ich spadkobiercy. Europejski ustawodawca podjął próbę ujednolicenia zasady, na podstawie której prowadzi się postępowanie spadkowe - dotąd odrębne w każdym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.