Sejm: rolnicy nie będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturęDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 13 września 2016 13:30


Wszystko wskazuje na to, że posłowie negatywnie zarekomendują przepis w prezydenckim projekcie ustawy dot. obniżenia wieku emerytalnego, który umożliwi rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę.

Prace w Sejmie rozpoczęła nadzwyczajna podkomisja ds. rozpatrzenia projektu prezydenckiego. Jak wynika z wypowiedzi jej szefa Jana Mosińskiego, rekomendacja posłów będzie zgodna ze stanowiskiem rządu. A to oznacza, że rolnicy nie mogą liczyć na ekstrabonus emerytalny.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda nie tylko opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) ubezpieczonych w ZUS, ale chce także, aby rolnicy mogli bezterminowo przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Co prawda już teraz mają do tego prawo, ale przepis w tym zakresie miał wygasnąć w przyszłym roku.

Poseł Jan Mosiński liczy, że jego podkomisja zakończy prace nad prezydenckim projektem do 20 września. Ustawa ma wejść w życie od października przyszłego roku.

Więcej: www.gazetaprawna.pl