Senat: w komisjach bez poprawek do ustawy o rekompensatach za utracony deputat

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 października 2017 09:39


Senat: w komisjach bez poprawek do ustawy o rekompensatach za utracony deputat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senackie komisje: gospodarki narodowej i innowacyjności oraz budżetu i finansów publicznych zarekomendowały w czwartek (19 października) przyjęcie bez poprawek Ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Głosowanie w Senacie ma odbyć się jeszcze w czwartek.

W związku z zaakceptowaniem przez komisje wniosku o pozostawienie ustawy bez zmian, czyli w formie przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm, senatorowie nie rozpatrywali już w czwartek poprawek zgłoszonych podczas środowej debaty w Senacie przez senatorów Jana Rulewskiego oraz Leszka Piechotę i Andrzeja Misiołka (PO). Nie zgłoszono żadnych wniosków mniejszości.

Zgodnie z ustawą, ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca tego roku ma otrzymać po 10 tys. zł netto rekompensaty za utracony deputat węglowy. Będzie to kosztować budżet państwa ok. 2 mld 350 mln zł.

Jeżeli Senat, zgodnie z rekomendacją komisji, zaakceptuje w czwartek ustawę bez poprawek, trafi ona do prezydenta. Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Od tego momentu osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę. Od decyzji odmownych będzie można się odwołać, a roszczenia do rekompensat będą ważne jeszcze przez rok.

Oprócz wniosków, emeryci i renciści będą musieli złożyć oświadczenia, dotyczące zrzeczenia się roszczeń do deputatów, których po wypłaceniu rekompensat nie będą już otrzymywać; nie będą też mogli zgłaszać roszczeń dotyczących deputatu w sądach - obecnie jest około tysiąca takich sądowych roszczeń.

W środę podczas debaty senatorowie, głównie z PO, zgłaszali krytyczne uwagi do ustawy, zarzucając rządowi m.in. faworyzowanie górniczej grupy zawodowej. Argumenty senatorów opozycji odpierał wiceminister energii Tobiszowski, podkreślając, że ustawa rekompensuje utracone prawa nabyte emerytów i rencistów, dla których deputat węglowy był elementem składowym ich emerytury czy renty, bezprawnie później odebranym.

Senatorowie PO Leszek Piechota i Andrzej Misiołek złożył poprawki do ustawy podobne do tych - jak zapowiedział w debacie sen. Piechota - jakie posłowie PO zgłaszali wcześniej w Sejmie - chodziło o poszerzenie grupy uprawnionych do rekompensat, wydłużenie terminu składania wniosków o świadczenie oraz umożliwienie uprawnionym wyboru: rekompensata albo dalsze otrzymywanie ekwiwalentu za deputat z ZUS. Sejm odrzucił te poprawki, a w czwartek senackie komisje nie zajęły się nimi, wobec akceptacji wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Zgodnie z ustawą, uprawnieni do ustawowych rekompensat będą emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty i pobierali deputat węglowy na podstawie układów zbiorowych pracy oraz rozmaitych innych regulacji, a utracili deputaty przed wejściem w życie ustawy. Na rekompensatę mogą także liczyć wdowy, wdowcy i sieroty, otrzymujące renty rodzinne po uprawnionych do deputatu górnikach - w tym przypadku 10-tysięczną rekompensatę dzieli się proporcjonalnie do liczby osób uprawnionych do świadczeń po zmarłym górniku.

Osoby uprawnione powinny złożyć do właściwego przedsiębiorstwa górniczego wnioski o rekompensatę. Roszczenia dotyczące rekompensat mają wygasnąć po roku od złożenia wniosku. W ustawie wskazano dane, jakie muszą znaleźć się we wniosku o rekompensatę oraz zapisy towarzyszących wnioskom oświadczeń. Od odmowy wypłaty będzie przysługiwało odwołanie do sądu. Wzory wniosków o rekompensaty i oświadczeń mają być zamieszczone m.in. na stronach internetowych Ministerstwa Energii i firm górniczych w dniu wejścia w życie ustawy. Mają być też opublikowane w regionalnej i lokalnej prasie. Przygotowywana jest kampania informacyjna, uruchomiona będzie infolinia. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR