Senior na wakacjach: wypoczywa tak samo, płaci mniej niż pozostali

FINANSE

Autor: Travelplanet.pl/Rynek Seniora   05 listopada 2015 12:25


RynekSeniora.pl
Senior na wakacjach: wypoczywa tak samo, płaci mniej niż pozostali   Seniorzy na wakacje wydają mniej, ponieważ wybierają terminy poza szczytem sezonu urlopowego. Fot. Shutterstock

Polscy seniorzy spędzają wakacje w tych samych miejscach, co ogół turystów z naszego kraju. Również standard, w jakim wypoczywają nie odbiega zasadniczo od tego, w jakim spędzają urlop osoby z pozostałych grup wiekowych. Za pobyt płacą jednak wyraźnie mniej, ponieważ preferują wyjazdy poza szczytem letniego sezonu i majówką.

Z danych Travelplanet.pl wynika, że seniorzy po seniorzy po 60 roku życia coraz chętniej decydują się na zagraniczne wakacje z biurami podróży. Ich liczba wzrosła w okresie styczeń - wrzesień 2015 o 20 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku 2014. Statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl pokazują również, że to właśnie seniorzy potrafią wyłuskać najbardziej atrakcyjne cenowo wycieczki z ofert biur podróży.

Seniorzy wolą Egipt
Najpopularniejsze kierunki wybierane przez seniorów nie odbiegają od tych, na jakie decyduje się ogół turystów. Najpopularniejsze destynacje to Grecja, Egipt, Turcja, Hiszpania i Bułgaria. Wyjeżdża tam ponad 70 proc. seniorów.

Warto podkreślić, że w tym roku, inaczej niż ogół turystów, osoby starsze nie spędzały tak chętnie wakacji w Grecji. W okresie od stycznia do końca września kraj ten wybrała nieco ponad jedna czwarta seniorów, podczas gdy dane dla ogółu turystów mówią, że na Grecję zdecydowała się jedna trzecia urlopowiczów z Polski.

Chętniej niż ogół turystów seniorzy wyjeżdżali do Egiptu (15 proc. wobec 14 proc.). Wyraźnie większy odsetek seniorów wyjechał również w tym roku do Tunezji (2,4 proc. wobec 1,6 proc. ogółem). Z kolei zdecydowanie mniejszą popularnością wśród seniorów cieszyła się Turcja (13,7 proc. wobec 17 proc. ogółu turystów)  oraz Bułgaria (5,3 proc. seniorów wobec 8,4 proc.).

Turyści 60+ wybierają trochę tańsze hotele
Standard wypoczynku seniorów, tak jak wybierane przez nich miejsca, w których chcą spędzić urlop, również nie odbiega znacząco od przeciętnej.

Co piąty senior, tak jak ogół turystów, wybierał wypoczynek w hotelu pięciogwiazdkowym. Nieco rzadziej osoby w wieku 60+ wybierały hotele czterogwiazdkowe (40 proc. wobec 45 proc. ogółem).

Częściej w porównaniu do ogółu wypoczywających seniorzy decydowali się na trzy gwiazdki (33 proc seniorów wobec 30). Częściej niż pozostali wybierali też pobyty w obiektach o standardzie dwugwiazdkowym i niższym (6 proc. seniorów wobec 5 proc. ogółem).

- Te niuanse dotyczące zarówno preferowanych kierunków, jak i standardu wypoczynku rzutują - i to poważnie - na średnią wartość rezerwacji - zauważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i ecommerce Tavelplanet.pl. -  W wypadku seniorów jest to 5500 zł, czyli aż o 1100 zł mniej niż przeciętna.

Okazuje się, że seniorzy potrafią wyłuskać oferty zbliżone standardem do tych, jakie wybiera przeciętny turysta, ale zapłacić za nie wyraźnie mniej.  - Tajemnica tkwi w doborze terminu wyjazdu - wyjaśnia Damasiewicz.  - W szczycie sezonu letniego (lipiec - sierpień) na wakacje wyjechało niecałe 24 proc. seniorów, podczas gdy ten termin wybierało 44 proc. turystów.   

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.