Seniorów często nie stać na dodatkowe, świąteczne wydatki

FINANSE

Autor: DKX/Rynek Seniora   17 grudnia 2014 08:51


Seniorów często nie stać na dodatkowe, świąteczne wydatki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Statystyczna polska rodzina wyda na święta Bożego Narodzenia ok. 1 160 zł . Jednak przeciętnego polskiego emeryta na taki wydatek stać nie będzie.

Z danych GUS wynika, że emeryci muszą w Polsce przeżyć średnio za jakieś 1 900 zł brutto miesięcznie. A przecież są i tacy, którzy mają mniej. Ponad 50% polskich emerytów ma miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1600 zł brutto. Dlatego wielu seniorów po raz kolejny będzie zastanawiać się jak spędzić święta i skąd wziąć pieniądze na bożonarodzeniowe wydatki.

Ile senior ma w kieszeni?
Warunki życia seniorów w Polsce znacznie odbiegają od tych z państw zachodnich. W opracowanym na zlecenie ONZ badaniu Global AgeWatch Index nasz kraj zajął siódme miejsce od końca w Europie, jeśli chodzi o warunki życia seniorów. Spośród krajów europejskich za Polską znalazły się jedynie: Czarnogóra, Mołdawia, Rosja, Serbia, Turcja i Ukraina.

Przyglądając się polskim emeryturom wynika, że średnia emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 1987 zł, a średnia renta - 1506 zł (dane GUS). A są też przecież takie na poziomie 850 zł. W kontekście bożonarodzeniowej gorączki zakupów i przygotowań, to ci najmniej zamożni martwią się jak przeżyć grudniowe święta.

Niskie emerytury wystarczają zaledwie na pokrycie comiesięcznych opłat i bardzo skromne wyżywienie. Ci, którzy mogą liczyć na najbliższych, spędzą wigilie w rodzinnym gronie. W trudniejszej sytuacji są osoby osamotnione. Dla nich, co roku urzędy miast organizują wigilie, gdzie każdy dostaje ciepły posiłek i wraz z innymi może spędzić ten wyjątkowy wieczór. Jednak nie każdy chce skorzystać z tego typu pomocy.

Ile chciałby mieć?
Sami seniorzy deklarują, że największa część domowego budżetu idzie na opłaty związane z mieszkaniem oraz leki. A wydatki związane z zakupem choinki, świątecznych dekoracji, a nawet produktów spożywczych - to wydatki nadprogramowe, na które często seniorów nie stać.

Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM zrealizowane przez Starcom/ARC Rynek i Opinia, większość z osób starszych nawet nie zastanawiała się nad tym jaka kwota pieniędzy miesięcznie podniosłaby ich życiowy status. Tylko 29 proc. osób wskazało, że satysfakcjonowałaby ich kwota większa niż 1000 zł. miesięcznie. Najwięcej, bo łącznie 41 proc. ankietowanych, znalazło się w środkowym przedziale, gdzie średnią wskazywaną wartością było 500 zł. O tyle chcieliby zwiększyć domowy budżet, by czuć się bezpieczniej.

Często, by poradzić sobie ze świątecznymi wydatkami, seniorzy ratują się kredytem w banku, albo tzw. „chwilówką”. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 11 proc. osób biorących kredyty ma co najmniej 65 lat. Szybka pożyczka z niepewnego źródła nie jest jednak dobrym rozwiązaniem i dzięki niej niezwykle szybko można wpaść w spiralę zadłużenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR